Sytuacja baryczna w dniu 6.02.2018

Polska obecnie znajduje się w zasięgu układu wysokiego ciśnienia z centrum (1029 hPa) nad Danią. Układ wyżowy zaciąga zimne, arktyczne powietrze znad obszaru Estonii, Łotwy oraz Rosji które osiada. Przyczynia się to do zaniku zachmurzenia niskiego oraz średniego. Dla tego w wielu regionach kraju możemy obserwować w większości czyste niebo, a co za tym idzie, ciepło jest wypromieniowywanie w przestrzeń kosmiczną i tym samym temperatura w nocy i nad ranem spada.

W arktycznej masie powietrza w godzinach popołudniowych utworzyła się konwekcja nad obszarem Morza Bałtyckiego, która wyrażona jest pod postacią występowania rozproszonych komórek opadowych. Występujące opady mają natężenie umiarkowane lokalnie duże.

W dzień znaczna część Europy, w tym Polska, znajdzie się w zasięgu tak zwanego siodła barycznego, czyli między dwoma wyżami i dwoma niżami. Pierwszy wyż ulokowany jest nad Atlantykiem, drugi z centrum nad Rumunią i Ukrainą. Dwa niże z kolei ulokowane są kolejno  nad Estonią (Lotti II) i obszarem Morza Balearskiego – między wyspą Palma a Barceloną. Taki układ ośrodków barycznych zapewni nam słoneczne chwile, jednak na północy – nad Pomorzem i Warmią pojawiać się będą przelotne opady śniegu o natężeniu umiarkowanym.

Opracowanie: Dawid Gackowski, biuro prognoz w Kościerzynie