Sytuacja baryczna w dniu 4.02.2018

Polska obecnie znajduje się w polu obniżonego ciśnienia. Na południu kraju zaznacza się strefa aktywnego, zokludowanego frontu atmosferycznego który przynosi umiarkowane opady śniegu. Napływa chłodna masa powietrza polarnomorskiego. W kolejnych godzinach zacznie napływać znacznie chłodniejsza masa powietrza arktycznego.

Obszar obniżonego ciśnienia wypełni się w nocy, a jego miejsce zajmie obszar wyżowy, związany z wyżem Skandynawskim Dino (1035 hPa). Strefa frontu związana z niżem Lotti (992 hPa) oddali się na północny wschód, a później skręci na zachód, nad Finlandię, gdzie niż zacznie się powoli wypełniać, a opady zanikną. Jednocześnie Dino zaczyna tworzyć wspólny układ wyżowy z rozległym obszarem wysokiego ciśnienia (1039 hPa) znad Azorów. Sytuacja ta nie utrzyma się jednak długo, bowiem oba układy zostaną rozdzielone jeszcze w niedzielę przez rozległy front atmosferyczny.

Jeszcze w niedzielę ma się również zacząć powolny napływ masy arktycznej, który odczujemy zmianą kierunku wiatru, oraz spadkiem temperatury. Niż Lotti, ma się ulokować w rejonie Moskwy i później Petersburga, przez co będzie wspomagać przemieszczanie się na południe masy arktycznej. Ta z kolei ma zostać przez ten niż uwięziona nad regionem Polski, Białorusi i Krajów Bałtyckich. Napływ powietrza z północy, oraz relatywnie ciepły Bałtyk stwarzają z kolei dogodne warunki do rozwoju konwekcyjnych opadów śniegu w akwenie centralnego i południowego Bałtyku, oraz nad lądem, zwłaszcza w Polsce północnej.

Opracowanie: Dawid Gackowski, Biuro Prognoz w Kościerzynie/Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie