Styczeń znacznie cieplejszy od normy!

Średnia temperatura dobowa w styczniu 2018. Opracowanie: Meteoprognoza

Nie powinno być zaskoczeniem że tegoroczny styczeń okazał się cieplejszy od normy wieloletniej. Choć mieliśmy kilka, mroźnych epizodów, to przeważały dni z temperaturą o kilka, a chwilami nawet kilkanaście stopni wyższą od normy.

Portal Meteoprognoza zestawił dane pomiarowe ze stacji klimatycznych w Polsce i wyliczył średnią temperaturę dobową za styczeń. Najzimniejszy miesiąc roku okazał się być cieplejszy od normy wieloletniej aż o 2,69°C! To bardzo dużo, zważywszy na to, że styczeń był pierwszym miesiącem, w którym mieliśmy w większości Polski incydenty zimowe. Pamiętajmy jednak, że przez większą część stycznia, podobnie jak w grudniu, było wietrznie i deszczowo, a termometry wskazywały lokalnie wartości dwucyfrowe. Tak było na przykład w ostatnim tygodniu miesiąca na Dolnym Śląsku, gdzie termometry w Jeleniej Górze wskazywały nawet 13 stopni powyżej zera!

Nie jest więc zaskoczeniem, że to właśnie w województwie dolnośląskim zanotowano najwyższą, średnią temperaturę. Ranking najcieplejszych miast otwiera Wrocław, gdzie średnia temperatura wyniosła aż 3,2°C. Na drugim miejscu są Legnica i Słubice, gdzie średnia temperatura wynosiła tylko o 0,1°C mniej.

Anomalia temperatury średniej w styczniu w porównaniu do średniej z lat 1981-2010. Opracowanie: Meteomodel

Na miejscu ósmym, wraz z Darłówkiem, Koszalinem i Tarnowem, znalazła się Ustka, gdzie średnia temperatura miesięczna wyniosła 1,9°C. O 0,2°C chłodniej było na Helu, a w Lęborku wartość ta wyniosła 1,5°C. Dalej w rankingu znalazły się Oksywie i Łeba, gdzie było średnio 1,2°C. Najchłodniej na Pomorzu było w Chojnicach, gdzie temperatura średnia wyniosła 0,2°C. Najzimniejszym miejscem w Polsce był oczywiście Kasprowy Wierch, gdzie termometry wskazywały średnio aż -6 stopni, jednak na nizinach wygrywają Suwałki z wartością średnią równą -2°C.

Na chwilę obecną luty zapowiada się zgodnie z normą wieloletnią, lub nieco poniżej. Patrząc na prognozy średnioterminowe z modeli GFS i ECMWF, ten scenariusz ma szansę na realizację.