Prognoza pogody

— 23 lutego (sobota) —

Nadal bezdyskusyjnie będzie dominował silny wyż. Pojawią się jednak chmury, w tym piętra niskiego. Padać nie będzie, ale temperatura w nocy nie powinna być przez to aż tak niska jak z piątku na sobotę.

Pierwsze godziny soboty powinny jeszcze przynieść bezchmurne niebo, jednak z biegiem dnia od północy nasunie się umiarkowane, a chwilami duże zachmurzenie, głównie piętra niskiego, ale pojawią się też chmury pięter średniego i wysokiego. Rano występować mogą lokalne mgły radiacyjne, oraz smog. Zanikną krótko po wschodzie słońca.

Temperatura mimo mroźnego początku dnia, dość szybko wzrośnie w okolice -1/1 stopnia. Najcieplej na wybrzeżu, najchłodniej w pasie centralnym, na południu i południowym wschodzie. W nocy z powodu zachmurzenia cieplej niż z piątku na sobotę. Minimalnie, w centrum i na południowym zachodzie do -3 stopni, na wschodzie i w części centralnej -2, -1 w Trójmieście, oraz w pasie centralnym i na Żuławach, do 0 na wybrzeżu.

Wiatr początkowo bardzo słaby, a miejscami bezwietrznie. Z biegiem dnia wiatr zacznie narastać do umiarkowanego na wybrzeżu i słabego w głębi lądu. Ciśnienie początkowo jeszcze będzie rosnąć, przedpołudniem się ustabilizuje, a powoli spadać zacznie dopiero późnym wieczorem. W południe w Gdańsku barometry wskażą aż 1045 hPa!

Synoptyk: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie

— 22 lutego (piątek) —

Chwilowy, bo zaledwie dwudniowy powrót zimy. Piątek będzie najzimniejszym dniem tego incydentu.

Rano na niebie możemy ujrzeć chmury piętra niskiego. Możemy, ponieważ nie ma pewności, że wystąpią, aczkolwiek jeśli do tego dojdzie, utrzymają się mniej więcej do południa. Jeżeli pojawią się, to będzie ich niewielka bądź umiarkowana ilość. Szanse, że z nich poprószy śnieg sięgają zaledwie paru procent. Następnie (od rana bądź południa) będzie bezchmurnie. Chmury pojawią się dopiero wieczorem bądź w pierwszej połowie nocy w postaci nasuwającej się z północy strefy zachmurzenia warstwowego.

Piątek przyniesie całodobowy mróz na terenie całego województwa. W najcieplejszym momencie dnia zanotujemy od -3 st.C w środkowej, południowej i wschodniej jego części przez -2/-1 st.C na pobrzeżu z pominięciem Żuław oraz na zachodzie województwa (UWAGA: błąd na mapie – w Miastku zamiast 5 st.C powinny być -2 st.C!) do -0 st.C w Ustce. Nocą temperatura spadnie do -1 st.C na Helu, -3 st.C na Mierzei Wiślanej, -4 st.C na północnym-zachodzie województwa, -5 st.C na łuku ciągnącym się od Lęborka przez Władysławowo, Puck i Trójmiasto po Żuławy, -6 st.C w pasie od Miastka przez Bytów i Kartuzy po okolice Wejherowa oraz w rejonie Przywidza, Pruszcza i Tczewa, -7 st.C na południu województwa oraz w rejonie Kościerzyny. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że na mrozowiskach będzie nieco zimniej.

Przez większość dnia będzie wiało z kierunku północno-wschodniego. Między godziną 18 a 24 przez Pomorze z północy na południe przejdzie centrum wyżu odpowiedzialnego za obecne ochłodzenie – wystąpi wtedy cisza wiatrowa. Po północy zacznie wiać z południowego-zachodu. Wiatr słaby do umiarkowanego w porywach – dotyczy to przedziału czasowego 6:00-18:00 w piątek oraz 0:00-6:00 w sobotę. Ciśnienie będzie rosło (do południa dość szybko); przestanie rosnąć około północy, wtedy wyniesie aż 1044-1047 hPa. W drugiej połowie nocy zacznie powoli spadać.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego. Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza, Śnieg, mgła). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie. oznaczenie -0°C oznacza temperaturę bliską zera, ale ujemną, czyli z przedziału od -0,9 do 0°C.