Prognoza pogody

— 24 kwietnia (środa) —

Środa przyniesie kontynuację ciepłej, słonecznej i wietrznej aury. Niebo w ciągu dnia może nabrać białych barw od piachu z Sahary.

Nad Polską przemieszczać się będą chmury zbudowane z saharyjskiego pyłu i piachu, czego efektem może być kolor nieba bliższy białej aniżeli niebieskiej barwie. “Tradycyjne”, wodne chmury utworzą małe, chwilami wzrastające na umiarkowanego (zwłaszcza w południowo zachodniej części województwa) zachmurzenie piętra niskiego (Cumulus, Stratocumulus) i średniego (Altostratus, Altocumulus).

Środa zapowiada się nieco cieplej niż wtorek, zwłaszcza jeśli chodzi o noc.
W ciągu dnia termometry zanotują od 14-15 st.C na Półwyspie Helskim, 18 st.C w Krynicy Morskiej, 19 st.C w rejonie Kartuz do 21 st.C na zachodzie i południu województwa oraz w pasie od Starogardu przez Tczew, Pruszcz po Gdańsk. Lokalnie, zwłaszcza na południowym zachodzie możliwe 22 st.C. Nocą temperatura obniży się do minimalnie 13 st.C w rejonie Kartuz i 11-12 st.C na Półwyspie Helskim.

Wiatr, mimo iż będzie słabszy niż we wtorek, to słabym nie będziemy mogli go nazwać. Najmocniejsze porywy wystąpią w godzinach południowych i popołudniowych – osiągną 60-65 km/h. Wiać będzie z południowego wschodu. Ciśnienie będzie powoli spadało; w południe w Gdańsku wyniesie 1017 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie

— 23 kwietnia (wtorek) —

Temperatura i stopień zachmurzenia będą zbliżone do tych z poniedziałku. Wtorek będzie jednak wietrzny, przez co temperatura odczuwalna spadnie o kilka stopni. Dodatkowe chmury jeszcze bardziej spotęgują odczucie chłodu.

W drugi dzień tygodnia wkroczymy dość ciepłą i bezchmurną aurą. Z każdą godziną chmur będzie jednak przybywać, głównie w głębi lądu. Najpewniej pojawią się tylko chmury konwekcyjne, które pod wieczór zanikną, a ich miejsce dopiero w nocy zajmie warstwa chmur piętra wysokiego, lub średniego. Opadów nie przewidujemy, a z powodu silnego wiatru również mgły nie powinny się formować.

Na termometrach podobnie jak w poniedziałek – od 14 stopni na Półwyspie Helskim, przez 17 na Mierzei Wiślanej, oraz w ścisłym centrum, 18 nad Zatoką Pucką, w centrum i na południowym wschodzie, 19  Trójmieście, nad otwartym morzem, na wschodzie i w rejonie Lęborka, po 20 stopni na południowym zachodzie, zachodzie i w rejonie Tczewa. Noc będzie dość ciepła w związku z napływem cieplejszych mas powietrza. Zanotujemy w najchłodniejszym momencie doby od 10 stopni lokalnie w centrum i nad otwartym morzem, przez 11 stopni na znacznym obszarze centralnej części województwa, oraz w Trójmieście, nad Zatoką Pucką, na Helu i w okolicach Wejherowa, 12 na wschodzie, południu, krańcach zachodnich i w pasie północnym, po 13 stopni na południowym zachodzie i w okolicach Ustki.

Wiatr początkowo umiarkowany, z biegiem dnia narastający do dość silnego, lokalnie silnego, z południowego wschodu. Ciśnienie będzie początkowo stabilne, wczesnym popołudniem zacznie spadać. W południe w Gdańsku zanotujemy 1023 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego. Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza, Śnieg, mgła). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie. oznaczenie -0°C oznacza temperaturę bliską zera, ale ujemną, czyli z przedziału od -0,9 do 0°C.