Prognoza pogody

— 18 sierpnia (niedziela) —

…..

…..

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie

— 17 sierpnia (sobota) —

Dość pogodnie, ciepło i niemal całkowicie sucho – znikome opady mogą się zdarzyć, głównie na wschodzie województwa. Wiatr umiarkowany mimo spadającego ciśnienia.

Potężny niż zlokalizowany u zachodnich brzegów Szkocji nadal pozostaje największym i najbardziej rozbudowanym układem barycznym nad Europą. To głównie dzięki niemu płyną do nas masy cieplejszego powietrza, ale i występuje pewna pewna niestabilność troposfery, co w piątek objawiło się burzami. Mimo tego bezpośrednio oddziałuje na nas wąski pas płytkich wyżów, ciągnący się od rejonu Morza Białego, przez Białoruś, Węgry i Bałkany, aż po Włochy i środkowa część Morza Śródziemnego, gdzie obszar ten znacznie się poszerza. Czeka nas więc ponownie umiarkowane zachmurzenie, głównie piętra niskiego, lokalnie ze słabymi opadami, głównie na zachodzie Pomorza. W większości województwa pojawią się także chmur piętra wysokiego, jednak to piętro niskie będzie decydujące w kwestii ogólnego zachmurzenia. Od godzin południowych więcej chmur, rozpogodzenia dopiero w nocy. Burz nie przewidujemy.

Temperatura nieco wyższa niż w piątek – od 22-23 stopni w częściach północnej zachodniej, centralnej, oraz na wybrzeżu, po 24-25 stopni w Trójmieście i na wschodzie. W nocy najchłodniej będzie w centrum – około 16 stopni, na pozostałym obszarze 17-18, a nad samym morzem do 19 stopni.

Wiatr ponownie z sektora południowego, nieznacznie się wahający. W ciągu dnia porywy będą umiarkowane, rano, wieczorem i w nocy słabe. Ciśnienie będzie powoli spadać – w południe w Gdańsku zanotujemy 1014 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego. Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza, Śnieg, mgła). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie. oznaczenie -0°C oznacza temperaturę bliską zera, ale ujemną, czyli z przedziału od -0,9 do 0°C.