Nietypowa uprawa na… Bałtyku!

Farma wodorostów na Bałtyku. Fot. Fakty TVN

Jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce i jeden z niewielu na świecie. Ma 50 metrów długości i w całości znajduje się pod wodą. Choć nie jest to może cud inżynierii, ani charakterystyczny obiekt turystyczny, to ma on wielkie znaczenie dla Bałtyckiego ekosystemu. U brzegów Jastarni powstała bowiem podwodna hodowla krasnorostów.

Widliki to rodzaj krasnorostów, które naturalnie występowały w Bałtyku jeszcze w latach ’60 ub. wieku. Obecnie się go nie notuje, lecz naukowcy z firmy J-tech, we współpracy ze specjalistami z Belgii chcą to zmienić. U brzegów Jastarni przymocowali za pomocą kotwic do dna morskiego długą na 50 metrów matę, na której docelowo mają rosnąć wodorosty.

Jak zapewnia firma, krasnorosty znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, jak i medycznym, a nawet… jako substytut zwierzęcej żelatyny!

Projektem interesuje się Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, w którego zielniku rosną widliki. Naukowcy traktują hodowlę jako możliwość odbudowy tego gatunku w Bałtyku, lecz poprzednie próby w Zatoce Puckiej nie powiodły się z powodu obecności sinic.

Póki co mata jest gotowa do zasadzenia, które odbędzie się niebawem. O tym czy próba się powiodła, dowiemy się jesienią.

Dodaj komentarz