Intensywne opady śniegu na Pomorzu! Utrudnienia na drogach!

Zasypana ul. Czyżewskiego w Oliwie. Fot. Meteo Pomorze

Od godzin rannych głównie w pasie nadmorskim i w rejonie Zatoki Gdańskiej, oraz na Żuławach i Kociewiu, występują intensywne, przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej. Przyczyną tego zjawiska jest silny napływ mroźnej, polarnej masy powietrza z północy. W nadchodzących godzinach sytuacja nie polepszy się, a może być jeszcze gorzej.

Analizując aktualne skany radarowe wyraźnie widać wyizolowane komórki opadowe, obejmujące swoim zasięgiem niemal całe województwo pomorskie, oraz północną część województwa zachodniopomorskiego. Pada również na Kujawach, Mazowszu, w północnej części Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, a także lokalnie na Warmii. Śnieg występuje również lokalnie na Lubelszczyźnie, Podlasiu i w południowej Polsce.

Najcięższa sytuacja panuje obecnie na Pomorzu, gdzie od godzin rannych występują konwekcyjne opady śniegu związane ze zjawiskiem lake-effect. Napływająca z północy, chłodna masa powietrza przechodząc nad cieplejszym od niej Bałtykiem, powoduje powstanie pionowego ruchu wilgotnego powietrza, zalegającego przy powierzchni morza. Wilgoć kondensuje się, tworząc chmury, które dzięki znacznym zasobom wilgoci i cieplejszego powietrza, znacznie się rozbudowują. Na Pomorzu dodatkowo następuje orograficzne wspomaganie opadów – powietrze ocierając się o wzgórza morenowe, unosi się, a zawarta w nim para skrapla się, dodatkowo rozbudowując chmury i wymuszając silniejsze opady. Bałtycki efekt jeziora (lake-effect), zgodnie z nazewnictwem anglojęzycznym, jest czasami nazywany efektem morza, z powodu faktu występowania nad Morzem Bałtyckim. W terminologii meteorologicznej niemieckiej, jak i polskiej, znacznie częściej stosuje się jednak nazwę efekt jeziora dla wszelkich form wewnątrzmasowej konwekcji związanej z dużymi zbiornikami wodnymi.

Komórki opadowe związane z bałtyckim efektem jeziora, widoczne na skanie radarowym z godziny 16:00 dnia 5.02.2018. Komórki przemieszczają się z kierunku północnego, znad Bałtyku. Dane: IMGW-PIB via Misi Pogodynka.

Intensywne opady śniegu najbardziej dają się we znaki kierowcom, którzy od rana muszą zmagać się z ośnieżonymi drogami. Najwięcej utrudnień jest na Obwodnicy Trójmiasta i drogach do niej prowadzących, oraz na DK20 między Kackiem a Żukowem i DK7 między Karczemkami a Żukowem. Sytuacja jednak nieco się poprawia, ponieważ usunięto pojazdy blokujące ruch. Wolniej jeździmy również na DK7 między Cedrami Małymi a Nowym Dworem Gdańskim, jednak tam prędkość jazdy dyktuje również budowa trasy S7. Gorsze warunki są na drogach wojewódzkich i  osiedlowych. Express Kaszubski informuje o dużym oblodzeniu DK211 między Kartuzami a Sierakowicami. Znaczne utrudnienia również na DK222, zwłaszcza na odcinku Arciszewo – Kleszczewo. Na wewnętrznych arteriach Trómiasta sytuacja jest w miarę normalna.

Według informacji Energa Operator, nie ma w województwie pomorskim awarii prądu, czy wyłączeń awaryjnych. Na lotnisku w Gdańsku sytuacja również jest normalna. Wcześniejsze opóźnienia były wywołane ewakuacją terminala i nie mają związku z warunkami pogodowymi. Nie ma również opóźnień na kolei.

Nie jest to jednak koniec opadów. Prognozy zakładają występowania efektu jeziora przynajmniej do wtorkowego poranka. Najwięcej – lokalnie ponad 10 cm, ma spaść na Żuławach, zwłaszcza w ich południowej i wschodniej części. Sporo śniegu ma być również w pasie nadmorskim, oraz w rejonie Trójmiasta. Do jutra do godziny 10:00 obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia przed opadami śniegu.