Samolot wylądował na… molo w Sopocie!

Łukasz Czepiela wylądował na molo w Sopocie! Fot. Red Bull Air Race

Niecodzienny widok mogli dziś rano (24.04) podziwiać mieszkańcy i turyści, przebywający w pobliżu sopockiego molo. Około 7:00 niewielki samolot wylądował na deskach sopockiego molo. Nikogo wówczas nie było na pomoście, a molo zostało czasowo zamknięte. Nie była to jednak sytuacja awaryjna, a szczegółowo zaplanowana operacja!Łukasz Czepiela – pilot akrobacyjny i liniowy, jedyny Polak latający w Red Bull Air Race zainaugurował sezon na sopockim molo w wielkim stylu! Dziś rano (24.04) wylądował niewielkim samolotem typu STOL na deskach głównej promenady. Carbon Cub EX2, którym dokonał tego skomplikowanego manewru ledwo zmieścił się między barierkami molo. Korytarz w jaki musiał trafić pilot wynosił zaledwie półtora metra!

Drewniany pomost sopockiego molo ma długość 511 metrów, ale szerokość w najwęższym punkcie zaledwie 10,5 metra – tyle samo co rozpiętość skrzydeł samolotu. Dobieg, czyli droga jaką musiał pokonać przy lądowaniu, była jednak bardzo krótka – z powodu swojej konstrukcji, a przez to bardzo niskiej prędkości przyziemienia, równej około 55 km/h, pilot zatrzymał się po zaledwie 100 metrach. Mimo dość silnego wiatru, wąskiego, drewanianego “pasa” i dużej powierzchni bocznej samolotu, lądowanie udało się perfekcyjnie!

Carbon Cub EX2 to maszyna typu STOL (Short Takeoff Or Landing), o masie własnej około 380 kg. Wraz z pilotem i niewielkim zapasem paliwa, przyziemił on na molo z masą całkowitą około 455 kg. Duże i miękkie koła sprawiły, że nacisk jaki wywierał samolot był mniejszy niż ten, jaki na jeden cm2 generują buty na obcasie.

Łukasza Czepielę mieszkańcy Pomorza mogli podziwiać między innymi podczas gdyńskiego Aerobaltic. Z okazji dnia flagi, Czepiela w parze z Czechem, Martinem Sonką, przeleciał pod warszawskimi mostami na Wiśle.