Gwałtowna pogoda nie odpuszcza Antalyi! Nawet pięć tornad w sobotni poranek, jedno z nich uderzyło w lotnisko!

Jedno z tornad, które uderzyło w rejon Antalyi. Fot. Mevlüt Dalaman via Severe Weather Europe

Kolejne w ostatnich dniach tornado, a w zasadzie tornada nawiedziły rejon tureckiego kurortu Antalya. Jedno z nich uderzyło w port lotniczy Antalya, uszkadzając kilka samolotów i raniąc przynajmniej jedną osobę. Dziś rano w okolicy mogło się pojawić nawet pięć trąb powietrznych!

Dziś rano w rejonie Antalyi ponownie przechodziły silne burze. Jak informuje portal Severe Weather Europe, w okolicy mogło się dziś pojawić aż pięć tornad, jednak najpewniej o względnie małej sile. W skutek zjawisk przynajmniej 12 osób zostało rannych.

Jedno z tornad uderzyło około 9:30 czasu polskiego w lotnisko w Antalyi, gdzie uszkodziło przynajmniej dwa samoloty czarterowe, oraz sprzęt lotniskowy. Uszkodzeń mógł doznać też budynek terminala. Szkody według świadków są poważne. Na szczęście samolot lecący z Gdańska (linia Sun Express, startująca dziś rano) wylądowała już po ustaniu zjawiska.

Kolejne tornado uderzyło w miasto Kumulca w prowincji Antalya. Ten konkretny lej spowodował głównie straty rolnicze i niewielkie w infrastrukturze komunikacyjnej, mieszkalnej i elektrycznej.

Jedno z tornad miało też przejść przez centrum Antalyi, powodując spore szkody. Nadal trwa akcja ratunkowa, więc bilans rannych może wzrosnąć. Na godzinę 12:30 nie ma informacji o ofiarach.

Dwa dni wcześniej, w czwartek, przez Antalyę przeszło inne tornado sklasyfikowane jako EF2, raniąc nawet 15 osób i zabijając dwie. Związana z burzą powódź błyskawiczna zabiła jedną osobę.