Prawdziwa gratka dla fanów lotnictwa – An-124 wylądował w Gdańsku!

An-124 w Gdańsku. Fot. Jakub Gronowski/Welcome Airport Services

Bez ładunku i paliwa waży 175 ton, napędzają go cztery potężnie silniki, a koła podwozia głównego sięgają dorosłemu człowiekowi powyżej pasa. Potężny, ukraiński samolot transportowy An-124 ponownie zawitał dziś na gdańskie lotnisko. Na Pomorzu pozostanie do środy.

Produkowany początkowo w Związku Radzieckim, a później na Ukrainie Antonow An-124 jest największym produkowanym seryjnie samolotem transportowym na świecie i drugim największym, zaraz po zbudowanym w tych samych zakładach pod Kijowem, An-225 Mrija. Produkowany jest od 1985 roku, choć powstało zaledwie 55 sztuk (stan na 2014 rok). Maksymalny udźwig samolotu to 150 ton, choć może on unieść nawet 170 ton ładunku, a więc niemal podwoić swoją masę.

Dziś popołudniu (17.12.) samolot linii Antonov Airlines wylądował na lotnisku w Rębiechowie. To nie pierwsza jego wizyta w Trójmieście, wcześniej odwiedzał nas przykładowo w czerwcu 2016 roku.

Fot. Jakub Gronowski/Welcome Airport Services

Obecnie stoi on na płycie do odladzania samolotów (PPS-5), więc zaledwie kilkaset metrów od górki spotterskiej przy ulicy Szybowcowej, po północnej stronie lotniska. Doskonale widać go jednak również z dwóch innych punktów, przy ulicach Kosmonautów i Nowatorów. Załadunek i odlot planowane są na środowe (19.12.) przedpołudnie.