Ostrzeżenia SMS w skali powiatów – Alert RCB od dziś działa w pełni!

Logo RSO. Źródło: rcb.gov.pl

Można się nie zgadzać z ideą RCB, z jego działaniem, czy też z przygotowującym dlań ostrzeżenia IMGW. Trzeba jednak przyznać, że ostatnie miesiące to zmiany tylko na lepsze. Główną z nich są ostrzeżenia SMS, które od dziś (12.12.) działają nie tylko w trybie operacyjnym, ale i przeszły kilka zmian. Co od dziś czeka nas w ramach systemu Alert RCB?

Jeden z najważniejszych elementów krajowego systemu ostrzegania, SMSowe komunikaty o zagrożeniach meteorologicznych Alert RCB od dziś działa już operacyjnie. Niemal półroczny okres testów zakończył się i mimo sporadycznych błędów, wypadł on pomyślnie. Wraz z zakończeniem testów, do Alertu RCB dodano kilka opcji, które mają zwiększyć nie tylko dokładność, ale i czytelność ostrzeżeń.

Źródło: rcb.gov.pl

W ramach operacyjnego Alertu RCB zmniejszono zasięg komunikatów. W okresie testowym alerty pogodowe były wysyłane do mieszkańców całych województw, co było głównym źródłem krytyki zarówno IMGW, jak i RCB jeszcze na początku tego roku. Od dziś ostrzeżenia SMS będą wysyłane do mieszkańców zagrożonych powiatów. Co więcej, alerty otrzymają również Polacy mieszkający za granicą, oraz cudzoziemcy, przebywający na terenie naszego kraju, dla których przygotowywane będą komunikaty w języku angielskim.

Ostrzeżenia SMS w ramach Alertu RCB mogą być rozsyłane dzięki nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, która dziś weszła w życie. Reguluje ona między innymi działanie alertów SMS wysyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenia meteorologiczne dla RCB wykonuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Komunikat rozesłany do mieszkańców województwa pomorskiego w dniu 2.10.2018 przez RCB

W okresie od lipca do grudnia 2018 RCB rozesłało testowe alerty SMS między innymi do mieszkańców województwa pomorskiego. Test na Pomorzu miał miejsce 2. października i miał na celu ostrzeżenie przed silnym wiatrem i możliwą cofką sztormową.