Koniec kłopotów z lądowaniem! ILS CAT II w Gdańsku znów działa!

Fot. Meteo Pomorze

Po niemal trzech miesiącach kłopoty się skończyły – ILS kategorii II został ponownie uruchomiony w Porcie Lotniczym Gdańsk. Od tej pory samoloty ponownie mogą lądować w warunkach znacznie ograniczonej widzialności! Co więcej, już w przyszłym roku ma ruszyć ILS w kategorii IIIB!

Co łączy ptaki i odwołane loty? Paradoksalnie sporo! We wrześniu tego roku, niemal trzy lata po instalacji, system precyzyjnego naprowadzania ILS kategorii II został wyłączony. Powodem były ptaki, które obsiadały anteny systemu, a startując, na przykład spłoszone przez sokoła, lub dźwięki odstraszacza, powodowały wibracje anten, a w efekcie zakłócenia w ich pracy. Po dłuższym czasie takich drgań, system wszedł w tryb pracy awaryjnej, co uniemożliwiło pilotom korzystanie z niego. Anteny nie były zabezpieczone przed obsiadającymi je ptakami, gdyż Polska Agencja Żeglugi Powietrznej… wykreśliła specjalne osłony przeciw nim z przetargu!

Od połowy września system ILS CAT II nie działał, w jego miejsce operacyjnie przywrócono poprzednią, niższą, kategorię I. Pozwalała ona na lądowania przy widoczności poziomie nie mniejszej niż 550 i pionowej większej niż 65 metrów. W praktyce okazało się to niewystarczające i z powodu kilku mglistych dni wiele rejsów musiało być przekierowanych, głównie do Bydgoszczy, lub opóźnionych.

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy poinformował dziś na swoim Facebooku, że system działa już sprawnie.


Teraz lotnisko może ponownie przyjmować samoloty przy znacznie ograniczonej widzialności, nawet jeśli podstawy chmur są zaledwie 30 metrów nad ziemią. Warunkiem przepisowego lądowania jest jednak widoczność pozioma nie mniejsza niż 300 metrów. Docelowo Port ma posiadać ILS kategorii IIIB, czyli najwyższą w Polsce. Pozwoli to na lądowania przy podstawach chmur praktycznie ocierających się o ziemię, oraz przy widzialności poziomej zaledwie 75 metrów!

Choć władze lotniska nie chcą jeszcze podawać dokładnego terminu uruchomienia instalacji, rzecznik Portu Lotniczego, Michał Dargacz, w rozmowie z portalem ESKA Info Trójmiasto informuje, że są szanse na wyższą kategorię systemu ILS już w nadchodzącym roku.