Lądowanie InSight na Marsie. Transmisja live!

Misja InSight po ponad pół roku w kosmosie, zbliża się do Marsa. Około 21:00 czasu polskiego powinna osiąść na Elysium Planitia na powierzchni czerwonej planety. Jej głównym celem jest zbadanie wnętrza czwartej planety od Słońca. W tym zadaniu pomóc ma polski kret.

Ważący nieco ponad 350 kg lądownik osiąść ma na wulkanicznym płaskowyżu w pobliżu równika planety. Po przyziemieniu i sprawdzeniu systemów, rozpoczną się badania Marsa. Celem misji jest jednak nie tylko wnętrze czerwonej planety, ale i jej pogoda, którą lądownik ma mierzyć przez przynajmniej rok marsjański, 24 godziny na dobę (doba na Marsie trwa zaledwie kilkanaście minut dłużej niż na Ziemi).

Wizualizacja lądownika InSight na Marsie w pełnej konfiguracji badawczej. Źródło: NASA/JPL

Wśród wyposażenia jest zbudowany przez polską firmę Astronika petentrator, zwany potocznie Kretem. Od jego prawidłowego działania zależy lwia część misji – badanie wnętrza planety za pomocą umieszczonego pięć metrów pod powierzchnią sensora ciepła.

Transmisja live poniżej. Czas podany jest w UTC (czas polski -1 godzina):

20.01

Otrzymaliśmy pierwsze zdjęcie z powierzchni! Lądownik jest sprawny, podobnie jak instrumenty naukowe!

19.59

Oba satelity MarCo odbierają telemetrię poprawnie! Niebawem będą informacje o stanie instrumentów, oraz zdjęcia!

Lądownik osiadł na Elysium Planitia kilka minut temu!

19.52

Separacja udana!

19.51

Separacja z modułem transferowym nastąpi za około 2 minuty. Lądowanie za niecałe 10!

Znalezione obrazy dla zapytania mars insight

19.44

O tym czy lądowanie się powiodło, czy nie, dowiemy się niemal od razu dzięki dwóm CubeSatom MarsCO (Mars Cube One), mające przekazać pierwszą telemetrię z lądownika po dotarciu do powierzchni. Oczywiście jeśli lądowanie się uda.

19.27

Od odłączenia się modułu transferowego do lądowania na Marsie upłynie zaledwie 7 minut, z czego od wejścia w atmosferę do lądowania zaledwie 5!

19.19

Rozpoczęła się transmisja live na stronie NASA. Możecie ją oglądać w linku poniżej.

Na naszej stronie trwać będzie transmisja tekstowa po polsku.