Trzęsienie ziemi i małe tsunami u brzegów Grecji!

Trzęsienie ziemi w Grecji. Fot. Mapy Google

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie równej 6,4 nawiedziło zeszłej nocy zachodnią część Grecji. Epicentrum leżało około 50 kilometrów na południowy zachód od wyspy Zakynthos z hipocentrum zaledwie 10 kilometrów pod powierzchnią Morza Jońskiego. Wstrząs wywołał niewielkie tsunami, które uderzyło między innymi w Maltę czy Sycylię!

Wstrząs trwał około 10 sekund, ale to wystarczyło, żeby spowodować sporo szkód. Na szczęście, dzięki znacznie wyższym normom budowlanym po tragicznym trzęsieniu z 1953 roku zniszczenia nie są poważne, ale przede wszystkim nikt nie ucierpiał. Rejon Zakynthos często jest nawiedzany przez wstrząsy, jednak rzadko mają aż taką siłę.

Wśród uszkodzonych obiektów są między innymi główny port na wyspie, gdzie pojawiła się szczelina w betonowym nabrzeżu, oraz monastyr Strofades, położony na jednej z sąsiednich wysp.

Liczne wstrząsy wtórne zmusiły setki osób do spędzenia nocy poza domami. Również w położonej kilkadziesiąt kilometrów na wschód Patrcie, mieszkańcy wyszli na ulice w obawie przed silnymi wstrząsami. Drgania odczuwane były między innymi w Neapolu, Albanii, czy Atenach.

Wstrząs wywołał też niewielkie tsunami o szacowanej wysokości około pół metra. Nie ma informacji, aby wywołało jakieś szkody.