Godziny do uderzenia Leslie w Portugalię! Nadal jest huraganem 1. kategorii!

Huragan Leslie na kilka godzin przed uderzeniem w ląd. Źródło: EUMETSAT via Meteologix/Kachelmannwetter

Już tylko godziny dzielą mieszkańców Portugalii od uderzenia huraganu Leslie. Przed nimi wiatr mogący z łatwością zrywać dachy, kłaść całe połacie lasów i uniemożliwiający transport lotniczy czy morski. To może być najgorszy sztorm od przeszło 100 lat!

Mieszkańcy Madeiry i południowych Azorów najgorsze mają już za sobą, lecz główne uderzenie dopiero zbliża się do kontynentalnej Portugalii. Cała południowa i centralna część kraju jest na celowniku huraganu Leslie, potencjalnie pierwszego huraganu, który uderzy bezpośrednio w brzegi kontynentu europejskiego.

Prognoza kierunku i siły wiatru stałego, wraz z opadami i zachmurzeniem podczas uderzenia huraganu Leslie w ląd. Model Swiss HD TC SuperHD. Źródło: Meteologix/Kachelmannwetter

Leslie znajduje się obecnie (16:00 UTC) około 400 kilometrów na południowy zachód od Lizbony. Zgodnie z prognozami, w drugiej połowie nocy, prawdopodobnie około 2:00 czasu lokalnego (0:00 UTC) oko huraganu ma wkroczyć nad ląd, nieco na północ od Lizbony. Dla mieszkańców stolicy to zły znak – właśnie ich miasto przejdzie wówczas strefa najsilniejszego wiatru. Prognozy sugerują porywy przekraczające 170 km/h, choć część modeli (w tym ICON i WRF) wskazują na niemal 200 km/h w porywach przy wietrze ciągłym dochodzącym do nawet 130 km/h. Miejscami spaść ma 80 mm deszczu, lokalnie nawet ponad 100 mm w niecałą dobę. Portugalskie służby meteorologiczne mówią otwarcie o potencjalnie najgroźniejszym sztormie od przeszło 100 lat w tym regionie. Mocno wiać i intensywnie padać ma też w zachodniej i centralnej Hiszpanii, gdzie zanikająca Leslie, najpewniej jako burza subtropikalna, lub już głęboki niż dotrze w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Prognozowana prędkość wiatru w porywach podczas uderzenia w ląd huraganu Leslie. Model Swiss HD. Źródło: Meteologix/Kachelmannwetter

Leslie to jeden z najdłużej żyjących huraganów w historii obserwacji, pojawił się 23. września mniej więcej w centralnej części północnego Atlantyku. Przez pierwszych pierwszych kilka dni kręcił się w regionie swojego powstania jako depresja, a później burza tropikalna. 3. października Narodowe Centrum Huraganów (NHC) przypisało Leslie pierwszą kategorię, którą straciła dobę później. Po tygodniu, 10. października, nastąpiła dość silna intensyfikacja układu, ponownie do kategorii pierwszej, którą huragan utrzymuje do teraz (13.10. 16:00 UTC).

Prognoza trajektorii i siły wiatru w huraganie Leslie. Źródło: NHC

Leslie może utrzymać miano huraganu do czasu uderzenia w ląd. Byłby to wówczas pierwszy w historii huragan, który dotarłby do europejskiego wybrzeża. Wcześniej burze subtropikalne kilkukrotnie uderzały już w Europę, głównie w Hiszpanię, Portugalię i Wyspy Brytyjskie. Dopiero w 2005 roku, huragan Vince dotarł do wybrzeża Portugalii jako pierwsza w historii burza tropikalna, a nie subtropikalna. Wcześniej spowodował znaczne szkody na Madeirze. Nigdy wcześniej jednak huragan, nadal będąc huraganem, nie uderzył w Europę.