Silne trzęsienie ziemi na Haiti – są ofiary śmiertelne!

Źródło: Mapy Google

Przynajmniej 11 osób nie żyje a dziesiątki są ranne po trzęsieniu o magnitudzie 5.9, które nawiedziło w sobotę wieczorem Haiti. Choć wstrząs nie był bardzo silny, uszkodził wiele budynków i zasiał panikę wśród mieszkańców, nadal pamiętających katastrofę sprzed ośmiu lat.

Epicentrum znalazło się około 20 kilometrów na północny zachód od miasta Port-de-Paix, stolicy departamentu północno-zachodniego. W tym też mieście śmierć poniosło 7 osób. Był to płytki wstrząs, hipocentrum leżało zaledwie 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi. Łącznie zginęło przynajmniej 11 osób, a 130 jest rannych. Nadal nie jest to jednak ostateczny bilans.

Premier Haiti poinformował o uruchomieniu specjalnej jednostki ds. kryzysowych. Prezydent z kolei zaapelował o zachowanie spokoju. Dodał również, że system zarządzania ryzykiem i regionalne dyrekcję obrony cywilnej są w gotowości.

W sobotę w nocy zatrzęsą się również ziemia na południu Krety, na szczęście słabo. Magnituda wyniosła 3.7, a epicentrum leżało kilkanaście kilometrów na południe od miasta Ierapetra.

Haiti nadal stara się pokonać trudności po potężnym trzęsieniu z 2010 roku. W jego efekcie zginęło przynajmniej 316 tys. osób, a ponad 1,3 mln zostało bez dachu nad głową. Najbardziej ucierpiała stolica kraju, Port-au-Prince.

Haiti leży w bardzo aktywnym sejsmicznie regionie, na mikorpłycie Gonave, na styku płyt północnoamerykańskiej i karaibskiej. Sama wyspa przecięta jest aż dwoma uskokami.