Ostrzeżenia SMS – kto je wydaje i kiedy?

Logo RSO. Źródło: rcb.gov.pl

Trzy lata po uruchomieniu Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), 5. lipca 2018 roku, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz Cyfryzacji, wraz z Regionalnymi Centrami Bezpieczeństwa (RCB), podpisały porozumienie z przedstawicielami operatorów telefonii komórkowych. Oznacza to pilotażowy program ostrzegania drogą SMS-ową.

System ruszyć ma w pełni 12. grudnia br., lecz już w lipcu 2018 rozpoczęły się testy, które nie tylko mają zwiększyć zasięg ostrzeżeń, ale również sprawdzić w praktyce system. Pozwala na to nowelizacja prawa telekomunikacyjnego z 11. czerwca br., która zobowiązuje operatorów do niezwłocznego i bezpłatnego wysyłania komunikatów do użytkowników telefonów komórkowych w wyznaczonym przez dyrektora RCB obszarze.

W systemie SMS działają sieci Orange, Plus, Play i T-Mobile, oraz związane z nimi mniejsze sieci. Wszyscy ci operatorzy zgodzili się na niezwłoczne rozpoczęcie testów, jednak na chwilę obecną, komunikaty SMS obejmują one obszar całych województw. Oznacza to, że podobnie jak w przypadku standardowych ostrzeżeń IMGW, komunikat będzie rozsyłany na teren całego województwa, niezależnie od obszaru zagrożenia.

RCB zapewnia, że w finalnej wersji projektu, komunikaty mają obejmować obszary mniejsze niż województwa, docelowo ograniczone będą do terenu zagrożonych powiatów, zgodnie z alertami IMGW. Ostrzeżenia będą  przesyłane przez konkretne odbiorniki, więc komunikaty jakie otrzymamy będą dotyczyć województwa, w którym będziemy przebywać, niezależnie od ustawień aplikacji RSO (która nie jest wymagana aby otrzymać komunikat SMS), czy od włączonej w urządzeniu geolokalizacji. Alerty mają być rozsyłane tylko w przypadku poważnego zagrożenia, patrząc po alertach meteo, w razie wydania przez IMGW 2. lub wyższego stopnia zagrożenia.

Komunikat rozesłany do mieszkańców województwa pomorskiego w dniu 2.10.2018 przez RCB

System uruchomiono po raz pierwszy 10. sierpnia jako ostrzeżenie przed silnymi burzami na wschodzie Polski. Pierwszy SMS w ramach Alertu RCB na Pomorzu został wysłany 2. października jako ostrzeżenie przed silnym wiatrem i możliwą cofką. Choć są zastrzeżenia co do czasu otrzymania ostrzeżeń (w niektórych przypadkach już po odwołaniu zagrożenia), pamiętajmy że system nadal jest w fazie testów. Wszelkie uwagi co do działania komunikatów SMS można zgłaszać mailowo na adres: alert.pilotaz@rcb.gov.pl.