Akcja ratunkowa w Ustce! Szkwał wywrócił dwie żaglówki!

Fot. Meteo Pomorze

Około godziny 18:30, gdy nad Ustkę wkroczył front chłodny z poprzedzającą linią szkwału, dwie żaglówki wywróciły się w rejonie usteckiego portu. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

Prognozy od kilku dni wskazywały na załamanie pogody poprzedzone szkwałem w piątek późnym popołudniem. Mimo tego w morze wypłynęły przynajmniej dwie żaglówki typu Optymist z dziećmi na pokładach. Gdy wracały do portu, nad Ustkę nasunął się szkwał, poprzedzony efektywną chmurą szelfową. Jak informuje Radio Gdańsk, jedna z łódek utknęła u wejścia do portu. Ewakuowano z niej dzieci do bliźniaczej jednostki, która wywróciła się kilkadziesiąt metrów dalej, już w kanale portowym.

Na miejsce została wezwana jednostka SAR, jednak dwóm z sześciu osób, które wpadły do morza, udało się dostać na brzeg przed przybyciem ratowników. Kolejne cztery wydobyła łódź ratownicza. Na szczęście skończyło się tylko na niegroźnych obtłuczeniach, mokrych ubraniach i kilku zgubionych rzeczach.

Tym razem się udało – do zdarzenia doszło na terenie portu, bardzo blisko brzegu, przy jeszcze dobrzej widzialności i przy silnym, ale nie bardzo silnym wietrze (zmierzony poryw w Ustce to 22 m/s, czyli około 76 km/h), dlatego też nie było osób poszkodowanych. Choć dostęp do prognoz jest coraz powszechniejszy, a wiedza odnośnie zagrożeń związanych z pogodą jest coraz większa, to nadal, nawet osoby które powinny mieć respekt do natury i rozumieć sygnały wysyłane przez naturę, bagatelizują ostrzeżenia, ryzykując życie swoje i innych.