Zaćmienie Księżyca 2018 – prognoza specjalna

Już dziś w nocy czeka nas całkowite zaćmienie Księżyca, najdłuższe w XXI wieku. Faza całkowita będzie trwać aż godzinę i 43 minuty. Czy pogoda nie pokrzyżuje nam planów?

Noc przed nami ciepła, ale z lokalnymi mgłami radiacyjnymi i chmurami piętra niskiego. Termometry pokazać mogą od 18 stopni w pasie od Słupska po Kartuzy, oraz na wschodzie Pomorza, przez 19-20 w centrum i na południu, oraz na krańcach północnych, po nawet 20-22 nad samym morzem. Padać nie będzie, wiatr słaby, a miejscami będzie bezwietrznie. Problemem jednak mogą okazać się chmury.

Część modeli, w tym Swiss, czy ICON, sugerują umiarkowane zachmurzenie, głównie chmurami piętra niskiego, oraz lokalne mgły i zamglenia. Szczególnie dużo chmur (chwilami 70% pokrycia nieba) może być na Żuławach, w rejonie Trójmiasta, oraz na wschodzie. Niewielki udział w pokryciu nieba będą miały też chmury piętra wysokiego. Choć większość zachmurzenia ma zanikać z biegiem nocy, tak ciepła i niemal bezwietrzna noc sprzyjać może utrzymywaniu się wyizolowanych, niewielkich chmur piętra niskiego.

Zaćmienie może być jednak doskonale widoczne, ponieważ część modeli sugeruje idealnie czyste niebo. Mimo tego musimy mieć na względzie mgły radiacyjne, szczególnie w zagłębieniach terenu (doliny, rowy), oraz na otwartej przestrzeni (pola). Możliwe też, że głównie na krańcach południowych i wschodnich, pojawią się zanikające chmury burzowe, głównie nieaktywne elektrycznie i opadowo.

Ogólne warunki obserwacyjne będą średnie lub dobre, jednak ze względu na brak zgodności modeli co do zachmurzenia, liczyć się trzeba z możliwością większej ilości chmur. Mimo tego faza całkowita, trwająca ponad półtorej godziny, jest na tyle długa, że obserwacje, choćby krótkimi seriami, będą możliwe.

Przed 21:00 planujemy rozpocząć livestream w kooperacji z Siecią Obserwatorów Burz, podczas którego omówimy zaćmienie Księżyca, oraz, jeśli pozwoli pogoda, pokażemy je z kilku miejsc w Polsce!