Za nami bardzo mroźna noc! A może być jeszcze zimniej!

Za nami najzimniejsza noc tej zimy, ale nie ostatnia. Według obecnych prognoz, jutro (26.02) nad ranem ma być jeszcze zimniej, także na Pomorzu. Wszystko wskazuje na to, że mroźna aura zostanie z nami do początku marca.

Fala silnych mrozów, która w części mediów otrzymała nazwę Beast from the East (Bestia ze wschodu), obejmuje niemal całą Europę. Po silnym, nagłym ociepleniu stratosferycznym i podziale wiru polarnego na początku lutego, końcówka miesiąca upływa nam pod znakiem mroźnej i śnieżnej aury. Od piątku zaczęła napływać masa powietrza kontynentalnego, a dzień później, z powodu płytkiego niżu, nasunęła się masa arktyczna z długotrwałym, bałtyckim efektem jeziora.

Noc z soboty na niedzielę była jak do tej pory najzimniejsza tej zimy. Termometry wskazywały w północno-wschodniej Polsce nawet -24 stopnie! Taką temperaturę zanotowała stacja IMGW w Gołdapi w województwie warmińsko-mazurskim. Lokalnie było jednak jeszcze zimniej. Najchłodniejszym miejscem na Pomorzu, według danych IMGW była Kościerzyna, gdzie nad ranem stacja pomiarowa Instytutu zanotowała -18.1 stopnia. Na prywatnych stacjach było jeszcze zimniej. Nasz punkt pomiarowy w Wyczechowie niedaleko Somonina zanotował aż -18,6 stopnia, a lokalnie termometry mogły wskazywać nawet -19/-20 stopni.

Nadchodząca noc będzie jeszcze zimniejsza. Głównie na wschodzie województwa, na znacznym obszarze, temperatura może spaść poniżej -20 stopni, a lokalnie nawet do -25. Może to być jedna z najzimniejszych nocy w ostatnich latach. Obecne wyliczenia części modeli wskazują na lokalne spadki temperatur na dużym obszarze poniżej -25 stopni, zwłaszcza na Mazurach i Podhalu. Lokalnie więc może być koło -30.

Wyliczenia modelu ICON na noc 25/26.02.2018

Noce są coraz dłuższe, przez co ziemia nie wychładza się aż tak bardzo, jak jeszcze miesiąc temu, Gdyby ta masa powietrza nasunęła się w styczniu, wówczas moglibyśmy mieć na Pomorzu temperatury rzędu -25 w nocy i -10 w dzień, natomiast na wschodzie Polski, nocami termometry pokazywałyby poniżej -30.

Alert na noc zostanie zaktualizowany około godziny 14:00. Najpewniej wydamy drugi stopień zagrożenia przed mrozem, choć na chwilę obecną nie wykluczamy trzeciego dla kilku wschodnich gmin (rejon Malborka i Nowego Dworu).