Wiosna 2018: Prognoza sezonowa od AccuWeather

Jest druga połowa lutego, więc meteorolodzy z AccuWeather przygotowali prognozę sezonowa na nadchodzącą wiosnę dla Europy. Prześledzimy prognozę, oraz porównamy ja z obecną z modelu CFSv2. Dodatkowo zweryfikujemy prognozę sezonową na zimę.

Zaczniemy od weryfikacji prognozy dla terytorium Polski. AccuWeather prognozowało cieplejszy od normy początek zimy, zwłaszcza grudzień i początek stycznia, a od połowy pierwszego miesiąca nowego roku ochłodzenie. Końcówka zimy z kolei miała być śnieżna i mroźna. Choć białego puchu obecnie nie ma za wiele za oknami, to początek miesiąca zaznaczył się znacznymi sumami opadów związanych z bałtyckim efektem morza (lake effect) i spływem masy polarnej, a wraz z nią, silnymi mrozami. Po niewielkim ociepleniu na przełomie pierwszej i drugiej dekady lutego, ponownie zaczyna się ochłodzenie, które będzie zapewne porównywalne, lub nawet silniejsze od tego z początku lutego. Dodatkowo pierwsza połowa zimy miała się cechować silnymi wichurami, co obserwowaliśmy, a znaczna część Polski niestety odczuła.

Prognoza sezonowa od AccuWeather na zimę 2017/8

Według Amerykanów, wiosna zapowiada się dynamicznie w Europie centralnej i częściowo wschodniej. Po zimowych wichurach, pojawić się mogą kolejne głębokie niże, jednak będą one nieliczne i najpewniej większość z nich nie spowoduje silnego wiatru. Zagrożeniem mają być jednak gwałtowne burze. Po dość chłodnym początku marca, temperatury mają zacząć rosnąć, a wspomniane właśnie niże atlantyckie, zasysać będą masy cieplejszego powietrza na północ. Może to oznaczać dość ciepłą połowę wiosny, jak i jej końcówkę. Niestety obecność dynamicznych niżów to również zapowiedź licznych frontów chłodnych, wędrujących przez Europę, w tym przez Polskę. W środowisku znacznego kontrastu temperatur, pojawiać się będą niebezpieczne burze, mogące powodować zalania, szkody wiatrowe, a nawet pierwsze tego roku tornada.

Podczas gdy w centralnej i wschodniej części kontynentu dominować mają gwałtowne burze i pierwsze epizody ciepła, Bałkany mają zmagać się z powodziami. Już koniec zimy może się okazać bardziej mokry niż zazwyczaj. Fronty deszczowe, oraz burze mają przynieść nadmiar opadów w pasie od Grecji po Węgry i Rumunię. Układy te mają być częste i powolne, przez co ilość zakumulowanej wody będzie duża. Dodatkowo w marcu w Alpach nadal ma padać śnieg, który w kwietniu przejdzie w deszcz. Będzie go sporo, przez co woda z roztopów również może powodować wystąpienia z brzegów rzek na terenach alpejskich, oraz wezbrania w większych, europejskich rzekach. Zagrożenie mogą też stanowić lawiny śnieżne podczas gwałtownych roztopów.

Prognoza sezonowa od AccuWeather na wiosnę 2018.

Po jednej z najbardziej mokrych zim w historii, Francję czeka wiosna ze znacznie mniejszą ilością opadów niż wynika to ze średniej wieloletniej. Rozbudowujący się na zachód od Półwyspu Iberyjskiego obszar wyżowy, ma chronić zachodnią Europę przed burzami, czy głębokimi niżami, kierując je dalej nad centrum i północ kontynentu. Marzec ma być najbardziej mokrym miesiącem wiosny w tym rejonie, zwłaszcza w Portugalii i częściowo w Hiszpanii. Od połowy marca zacznie się gwałtowny spadek ilości opadów, a być może nawet i ponownie pojawi się susza i to już w maju. Mimo tego nieliczne wichury mogą się pojawić w pasie od Holandii po Danię i północne Niemcy. Z kolei od Francji po Hiszpanię i Portugalię, podobnie jak w Polsce czy Niemczech, pojawią się epizody z wysokimi temperaturami, oczywiście na zachodzie Europy temperatury te będą odpowiednio wyższe.

Basen zachodniego Morza Śródziemnego czekają wczesne i silne fale upałów. Jeśli ktoś planuje krótki urlop wiosną i chce zaznać letnich temperatur, to śródziemnomorskie wybrzeża Francji, Hiszpanii czy Włoch są idealnym celem. Jest jednak druga strona medalu – postępująca susza, która już zeszłego lata dała się mocno we znaki, a jesień wiele nie pomogła. Po dość mokrej zimie, wiosna ponownie ma być sucha, co niestety może spowodować znaczne straty w rolnictwie, porównywalne z tymi z roku ubiegłego.

Pas od Wysp Brytyjskich, przez Niderlandy i Danię, po Skandynawię będzie z kolei raczej suchy, ale wietrzny. Choć wichury będą słabsze niż te z grudnia i stycznia, oraz ma ich być mniej, to jeden czy dwa, głębokie niże mogą spowodować znaczne szkody lub utrudnienia w tym rejonie. Dodatkowo nad Irlandią i Szkocją mogą pojawiać się intensywne opady deszczu, których łączna suma ma być nieznacznie ponad normę, lub zgodnie z normą. Anglia, Walia i południowa Irlandia mają być suchsze, oraz cieplejsze. Możliwe będą fale wiosennych upałów.

Co ostatecznie przyniesie wiosna? Zobaczymy. Model CFS póki co utrzymuje w Polsce temperatury w okolicach normy, z kolei opadów ma być nieco mniej niż wyznacza średnia. Rozbieżność prognoz jest jeszcze znaczna, a sam CFS co aktualizację znacznie zmienia swoje prognozy. Pewnym jest jednak, że prognozy AccuWeather na lato 2017 i zimę 2017/8 w większości się sprawdziły, z kolei jesienna tylko częściowo. Model CFS dość trafnie przewidział z kolei temperaturę na styczeń i luty, jednak opady nie do końca się zgadzały. CFS ma jednak największą sprawdzalność na nadchodzący miesiąc z wiązki Ensembles 3, obejmującej ostatni tydzień miesiąca poprzedniego (dla marca największą sprawdzalność ów model powinien mieć z wiązek dla końcówki lutego).