Szlaki żeglugowe okiem satelity!

Sentinel 3A na orbicie Ziemi. Wizja artystyczna. Fot: ESA/Copernicus

Satelita Sentinel-3A, należący do europejskiego programu satelitarnego monitoringu środowiska Copernicus, codziennie przesyła fenomenalne zdjęcia Ziemi z wysokości 800 kilometrów. Tym razem zauważył smugi pozostawione przez statki!

Zdjęcie wykonane 16. stycznia ukazuje Portugalię i część Hiszpanii, oraz fragment północno-wschodniego Atlantyku. Widoczne na poniższym zdjęciu są nie tylko chmury, ale również proste, krzyżujące się linie, pozostawione przez statki. Choć takie formacje, zwane smugami kondensacyjnymi (contrails), znamy jako linie za samolotami, to w specyficznych warunkach statki również mogą takie pozostawiać.

Te rzadkie formacje zostały zauważone przez satelitę Sentinel-3A 16. stycznia. Te wąskie pasy chmur, znane jako ship tracks, powstają gdy para wodna kondensuje się wokół drobinek spalin, emitowanych przez statki. Zazwyczaj powstają gdy obecne są niskie chmury typu stratus, lub cumulus, a wiatr jest bardzo słaby, lub go nie ma.

Podobnie jak smugi za samolotami, ship tracks mogą mieć wpływ na nasz klimat. Redukują one ilość światła, które dociera do powierzchni morza, lub uniemożliwiają ciepłu ucieczkę z dolnej troposfery. Nie ma jednak bezpośrednich dowodów na zmiany klimatyczne związane z tym rodzajem chmur. Zaobserwowano jednak częstsze burze w obszarze szlaków żeglugowych, niż poza nimi.