Sytuacja baryczna w dniu 9.06.2018

Na Pomorzu jeszcze cieplej, a w sytuacji pogodowej niewielkie zmiany – tak można w skrócie podsumować warunki na sobotę. Nadal będziemy w zasięgu układu obniżonego ciśnienia, związanego z niżem Xisca (1011 hPa) znad Niemiec. Coraz bardziej zaczyna się jednak zaznaczać wyż Zorro (1018 hPa), ulokowany nad centralnym Bałtykiem.

Nadal napływa z południa zasobna w wilgoć masa zwrotnikowa. Jej obecność spowodować ma rozwój konwencji, która podobnie jak dziś, będzie ograniczać się głównie do terenów górskich, a później do kotlin i wyżyn. Widać również postępującą cyklogenezę nad Półwyspem Skandynawskim, zwłaszcza w rejonie Oslofjord. Ten właśnie obszar będziemy baczniej obserwować, ponieważ to tam ma pojawić się niż, mający przynieść w poniedziałek zmianę aury.

Bliskość Zorro, oraz fakt, że nasuwające się z południa, gorące i wilgotne powietrze ma sporą przeszkodę, w postaci gór sprawią, że nad terenem Polski wystąpią nie tylko warunki hamujące konwekcję, ale i masa zwrotnikowa zostanie pozbawiona znacznej ilości wilgoci. Przez to mimo wysokich temperatur, burze nie pojawią się przez weekend.

Bliżej przyglądamy się poniedziałkowi, kiedy to wspomniana cyklogeneza nad Skandynawią ma doprowadzić to powstania układu niżowego z wyraźnym frontem chłodnym i poprzedzającą go linią zbieżności wiatru. Ich obecność wywołać ma rozwój konwekcji, jednak nadal nie ma zgodności w prognozach co do czasu wkroczenia frontu nad Pomorze. Nawet jeśli nie przyniesie burz, to najpewniej wygeneruje opady, które jak doskonale wiemy są wręcz wyczekiwane w wielu miejscach Polski.