Sytuacja baryczna w dniu 7.03.2018

W porównaniu z wtorkiem, sytuacja nie ulegnie jutro większej zmianie. Nadal głównym ośrodkiem dominującym jest obszar niżowy, moderowany przez układ Verena (987 hPa) z centrum nad Irlandią Północną. Wewnątrz tego układu ciągle powstają i zanikają nowe niże. Jeden z nich, nazwany ośrodek Wiebke (993 hPa) odpowiada za opady mieszane, które od godzin południowych przechodzą nad Polską.

Linia zokludowanego frontu, który przemieszcza się na północ wraz z niżem Wiebke, niesie opady, a za nimi nieznacznie chłodniejszą masę polarnomorską. Choć obecność chłodniejszej masy odczujemy w postaci dość chłodnych dni, to nocami już nie powinno być mrozów, albo będą bardzo lekkie.

Nadal znajdujemy się pod obniżonym wirem polarnym i na północ od linii prądów strumieniowych, oraz frontu polarnego. Ten właśnie fakt nie pozwala na większe ocieplenie, a zablokowanie większości niżów nad Wyspami Brytyjskimi, oraz ich powolne wypełnianie się, nie pozwala cieplejszym masom znad Morza Śródziemnego czy Afryki mocno wkroczyć nad naszą część Europy.

Po chłodniejszym epizodzie, czeka nas ocieplenie, które do Pomorza ma dotrzeć w niedzielę. Na termometrach zobaczymy koło 4-6 stopni (lokalnie może być więcej), a na południu Polski nawet ponad 15. Termin jeszcze odległy, ale już kolejny dzień z rzędu model GFS wskazuje na ten wariant.