Sytuacja baryczna w dniu 30.03.2018

Niż Elisabeth (1007 hPa) powoli będzie oddalać się od Polski. Ustępując, pozwoli układowi Dierdre (993 hPa), ulokowanemu nad Wyspami Brytyjskimi, ściągnąć na północ nieco cieplejsze powietrze, które zagości u nas w sobotę. Niestety na horyzoncie widać powrót bardziej dynamicznej aury, a jej sprawcę można już zauważyć na mapach pola barycznego.

Układ Franziska, który ma się w najbliższych godzinach pojawić jako zafalowanie na froncie związanym z niżem Elisabeth, w przeciągu najbliższych 36 godzin nabierze znacznych ilości wilgoci. Jednocześnie stanie się w pełni niezależnym niżem o ciśnieniu w centrum wynoszącym w nocy z soboty na niedzielę około 990 hPa. Układ przemieszczać się będzie na północny wschód, zgodnie z przebiegiem trajektorii Vb Van Bebbera.

Niż Franziska o genezie śródziemnomorskiej i przynajmniej częściowym pochodzeniu genueńskim, przemieszczany będzie nie tylko przez linię frontu za Elisabeth, ale również przez zazębiający się układ baryczny – niż Dierdre nad Wyspami Brytyjskimi i rozległy Wyż znad regionu rosyjskiego Sarańska. Wytworzony przez niż, silny gradient poziomy ciśnienia, wraz z jego stałym pogłębianiem, oraz znacznym uwodnieniem, może powodować zawieje i zamiecie śnieżne, a także istnieją marginalne szanse na burze śnieżne!

Zanim jednak pojawi się kolejny, dynamiczny niż nad Polską, czeka nas w miarę spokojny piątek, miejscami z przelotnymi opadami mieszanymi, oraz z napływem masy polarnomorskiej z północnego zachodu i częściowo północy.