Sytuacja baryczna w dniu 3.04.3018

Nad Polskę nasuwać się zaczyna cieplejsze powietrze polarnomorskie ciepłe, niesione przez niże Gabi (983 hPa) i Hypatia (979 hPa), oraz wyż Klaus (1025 hPa). Niże znajdują się w rejonie Wysp Brytyjskich, antycyklon z kolei nad ujściem Morza Czarnego, a jego ośrodki wtórne rozlokowane są nad Morzem Jońskim i doliną rzeki Pad.

Do naszego kraju zbliża się ciepły sektor za frontem atmosferycznym związanym z układem Gabi. Obecne ulokowanie wyżu Klaus, spowoduje intensyfikację napływu cieplejszej masy powietrza wewnątrz tego sektora. Czeka nas więc wzrost temperatury, ale poprzedzony opadami i być może mgłami, zwłaszcza w pierwszej połowie wtorku. W środę nastąpi znaczne ocieplenie (w porównaniu z poniedziałkiem i wtorkiem może być aż 15 stopni różnicy!), ale na krótko. W nocy ze środy na czwartek ma przejść chłodny front atmosferyczny, na czele którego mogą wystąpić burze. Szanse na ich wystąpienie są jednak niewielkie, ale będziemy monitorować sytuację.

Ochłodzenie nie będzie jednak znaczne, ani długotrwałe. Od soboty ponownie się ociepli i najpewniej taki stan utrzyma się przynajmniej do połowy miesiąca.