Sytuacja baryczna w dniu 24.03.2018

W sobotę pozostaniemy na obszarze o nieznacznym gradiencie ciśnienia – mniej więcej 10 hPa na przestrzeni 1450 km. Największy wpływ na pogodę będzie miał rozbudowujący się ośrodek wysokiego ciśnienia „Jost” znad Białorusi (1007 hPa do 1015 hPa). Przyniesie spokojna, ale pochmurną aurę.

Ośrodek baryczny „Jost” przyniesie spokojną, wyżową aurę o charakterze „zgniłym” – przynajmniej na Pomorzu. Oznacza to, że mimo obecności wyżu na niebie zalegać będą chmury. W sobotę sytuacja będzie wyglądać podobnie, jak w piątek i co najmniej do niedzieli nie ulegnie zmianie.

Wyż „Jost” otacza grupa kilku ośrodków niżowych. Pierwsze trzy z nich znajdują się na północ od Kaukazu, nad Turcją oraz nad Grecją. Kolejne dwa ulokowane są na Balearach i nad akwenem Zatoki Biskajskiej. Pozostałe występują na Morzu Północnym, północy Bałtyku oraz Morzu Barentsa. Do Skandynawii, Wysp Brytyjskich oraz na Półwysep Iberyjski sprowadzają chłód z rejonów Grenlandii, a także gorąc znad Sahary na tereny położone na wschodnich krańcach Morza Śródziemnego.

Wstępne prognozy na najbliższy tydzień nie przewidują większych zmian. Temperatura nadal pozostanie w przedziale -5/10 st.C. Na nieboskłonie zalegać będzie dużo chmur, z których popada zarówno deszcz, jak i śnieg.