Sytuacja baryczna w dniu 21.04.2018

Polska znajduje się po wschodniej stronie wyżu „Onni”. W związku z tym w sobotę na Pomorze będzie napływać ochłodzone powietrze znad Morza Bałtyckiego. Będzie to przedostatni dzień ze spokojną i pogodną aurą.

Ośrodek wyżowy „Onni”, przynoszący pogodną i spokojną aurę w Europie Środkowej, słabnie i przesuwa się na wschód. W sobotę o godzinie 12 UTC jego centrum znajdzie się u wybrzeży Holandii. Ciśnienie w nim wyniesie 1026 hPa. W ciągu doby przemieści się nad Polskę a ciśnienie zmaleje o 8 hPa. Jednocześnie niże znad północnego Atlantyku zaczną szykować się do ekspansji wgłąb Starego Kontynentu (dokładnie nad środkową, północną i wschodnią część). Wraz z nimi przybędą: chłód, chmury, deszcz. Niewykluczone burze czy silniejszy wiatr.

W rejonie akwenu Morza Śródziemnego panuje spokojna, słoneczna i ciepła aura. W najbliższych dniach nie widać większych zmian. Wszystko za sprawą wyżu „Norbert” oraz grupy połączonych z nim, mniejszych ośrodków wysokiego ciśnienia. Wyjątkiem okazuje się Hiszpania, która znajduje i będzie się znajdować w strefie oddziaływania niżu ulokowanego między południowo-zachodnim fragmentem Półwyspu Iberyjskiego a Makaronezją (dokładnie Wyspami Kanaryjskimi).