Sytuacja baryczna w dniu 20.04.2018

Potężna, wyżowa omega, obejmująca swoim zasięgiem obszar od Zatoki Biskajskiej po centralną Skandynawię i wschodnią Ukrainę zaczyna się rozpadać. Tworzący ją wyż Norbert (1028 hPa) ulokuje się jutro nad Polską, a w sobotę znajdzie się już nad Bałkanami. Na krótko wkroczy nowy wyż, ale utrzyma pogodną aurę tylko przez dwie doby.

Na mapach pola barycznego widać wąski klin wyżowy z nowym ośrodkiem (1025 hPa) u brzegów południowo-zachodniej Irlandii. Układ ten ma nieznacznie się rozbudować i przez sobotę będzie zapewniał nam kontynuację słonecznej aury. Zaniknie jednak najpewniej w nocy ze środy na czwartek, a jego miejsce na kolejną dobę zajmie klin wyżu śródziemnomorskiego. Na północnym Atlantyku widać już jednak ośrodek niżowy (1001 hPa), którego niż wtórny spowoduje pogorszenie się pogody w poniedziałek.

Dominacja wyżowa nad centralną Europą powoli się kończy. Przed nami okres z wędrującymi niżami. Wraz z nimi przechodzić będą, między innymi nad Polską, fronty atmosferyczne, które nieść będą opady deszczu i czasami też burze. Szczególnie ciekawie wygląda środa, kiedy to w większej części kraju (w tym na Pomorzu) może wystąpić dość niebezpieczna sytuacja meteorologiczna zwana low CAPE – high Shear. Objawia się ona często dość silnymi burzami wiatrowymi, które pojawiają się w środowisku silnych uskoków wiatru i niewielkiej energii konwekcji.

Nadchodzący tydzień będzie się diametralnie różnić od kończącego się – temperatury będą zmienne, dominować będzie pochmurna i deszczowa aura, a nie wykluczone, że zagrzmi i chwilami mocniej powieje.