Sytuacja baryczna w dniu 19.04.2018

Polska znajduje się w zasięgu wysokiego ciśnienia z centrum nad Czechami oraz nad północną częścią Niemiec. Napływa do nas z południowego zachodu ciepła i stabilna masa powietrza polarnomorskiego. Sytuacja w czwartek niewiele się zmieni, ale napływ powietrza ulegnie znacznej zmianie.


W nocy i rano układ wyżowy Norbert (1033 hPa) będziecie przemieszczał powoli w kierunku północno-wschodnim, co w dalszym ciągu zapewniać nam będzie ładną i spokojną pogodę przez najbliższe dni. Cały czas pozostajemy pod napływem tej samej stabilnej ciepłej masy powietrza polarnomorskiego, jednak tym razem będzie ona napływać z północy i północnego wschodu. Będzie ona więc chłodniejsza, ale na szczęście nieznacznie. Pojawi się również nieco więcej wilgoci, co może spowodować większe zachmurzenie, głównie chmurami piętra wysokiego lub średniego.

Na uwagę zasługuje płytki jeszcze wyż (1025 hPa) znad Bretanii. Na on się gwałtownie rozbudować. Zapewnić ma silny, ale krótki napływ cieplejszej masy powietrza nad Polskę w piątek i częściowo w weekend, zanim zacznie się dominacja chłodniejszej, bardziej zmiennej i wilgotniejszej aury niżowej z początkiem przyszłego tygodnia.