Sytuacja baryczna w dniu 18.04.2018

Nad Brandenburgią rozbudowuje się układ wysokiego ciśnienia Norbert (1034 hPa), którego położenie powoduje napływ chłodniejszego powietrza polarnomorskiego nad Polskę. Wyż w najbliższych dniach ma dominować nad znaczną częścią Europy.

Swój maksymalny zasięg układ osiągnie w środę. Wtedy też ciśnienie w centrum będzie najwyższe. Stopniowo Norbert będzie przemieszczał się nad Polskę, sprowadzając cieplejsze powietrze. Pod koniec tygodnia zastąpi go rozbudowujący się wyż znad Wysp Brytyjskich, który we współpracy z głębokim niżem znad Rosji, rozpocznie stopniowe ochłodzenie.

Wiele wskazuje na to, że ciepła i w miarę pogodna wiosna niebawem się skończy. Temperatury spadną, nocami może być nawet nieco poniżej zera, a w dzień miejscami termometry mogą wskazywać poniżej 10 stopni. Taki scenariusz pojawiał się co jakiś czas w prognozach na przyszły tydzień i obecnie staje się coraz bardziej prawdopodobny.

Uwagę części mediów przykuł rozległy ośrodek niżowy (987 hPa) ulokowany nad północno-wschodnim Atlantykiem. Choć jest on dość głęboki i swoim zasięgiem obejmuje obszar od Wysp Brytyjskich niemal po Nową Fundlandię i od brzegów Zatoki Biskajskiej po środkową Grenlandię, to wyraźnie się spłyca i w przeciągu około 48 godzin powinien się rozpaść. Nad Azorami rozbuduje się układ wyżowy, który pozwoli mniejszym już niżom wkraczać wgłąb Europy. Od końca tego tygodnia zacząć się ma wędrówka niżów i frontów przez Polskę. Będzie chłodniej i bardziej mokro, ale najwcześniej od poniedziałku.