Sytuacja baryczna w dniu 16.04.2018

Z prognozowanych jeszcze dziś rano burz niewiele zostało. Szanse na ich wystąpienie są znikome i z tego powodu póki co nie wystawiamy prognozy burzowej. Sytuacja baryczna nie uległa jednak większym zmianom w porównaniu z wczoraj i w porównaniu z prognozami.

Polska znajduje się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia związanej z układem niżowym (1007 hPa) ulokowanym nad Alpami. W nocy z niedzieli na poniedziałek nad południowo-zachodnią częścią kraju utworzy się płytki ośrodek niskiego ciśnienia. Podczas swojej wędrówki będzie się jednak wypełniał. Zaraz za nim rozwija się i umacnia ośrodek wysokiego ciśnienia za którym płynie znad Atlantyku ciepłe powietrze polarnomorskie. Jego napływ sterowany jest między innymi przez rozległy niż (953 hPa) nad północno-zachodnim Atlantykiem i wyż Martin (1025 hPa) nad Morzem Azowskim.

W nocy ośrodek niskiego ciśnienia powoli będzie się przemieszczał nad wschodnią granicę Polski, dalej w kierunku północno-wschodnim. Zachmurzenie początkowo małe narastające. W dzień zaznaczy się wycinek chłodnego frontu atmosferycznego który objawiać się będzie zachmurzeniem dużym i całkowitym z opadami deszczu.