Sytuacja baryczna w dniu 15.06.2018

Rozkład pola barycznego nad Europą nie uległ większym zmianom – nadal wyraźnie zaznacza się klin wyżowy związany z układami Alessandro (1017 hPa) i Wyżem Azorskim (1030 hPa), odcinający nas od rozległego i głębokiego niżu  Zoey (971 hPa), ulokowanego nad Morzem Norweskim i płytkiego układu niżowego (1003 hPa) znad Grecji.

Z omawianym niżem Zoey związany jest rozległy front okluzji, który będzie zanikał dzięki powolnemu umacnianiu się klina wyżowego. O północy czasu UTC front ma być nadal dość mocno zwarty na całej swojej długości, jednocześnie będzie wkraczał nad zachodnie krańce Bałtyku. W południe UTC front będzie już zanikał na odcinku między rejonem Szczecina, a wschodnim wybrzeżem Zatoki Biskajskiej. Rozpaść się ma w nocy z piątku na sobotę dzięki rozbudowie układów wyżowych nad wschodnią i centralną Europą.

Ponownie nad wschodnią częścią kontynentu powstanie blokujący układ wyżowy, którego obecność osłabi napływające z południa, gorące masy powietrza, ale też odpędzi niestabilne masy i nie pozwoli powstawać burzom, głównie we wschodniej części kraju. Oznacza to najpewniej kontynuację, przynajmniej do niedzieli, kontynuację w wielu miejscach suchej aury. Nie jest to oczywiście dobra wiadomość dla rolników, ale w ostatnich dniach przynajmniej słońce nie pogarszało sytuacji.