Sytuacja baryczna w dniu 15.04.2018

Układ niżowy Joi II, który sterował w poprzednich 2-3 dobach pogodą w Polsce, wypełni się przed końcem niedzieli. Po krótkiej przerwie, ponownie zacznie napływać cieplejsza masa polarnomorska, a być może na najbliższych dniach po raz pierwszy pojawi się masa zwrotnikowa.

Europa jest podzielona między dwoma układami barycznymi – wyżem Martin (1030 hPa) z centrum nad Półwyspem Krymskim, oraz systemem niżów nad Wyspami Brytyjskimi (983 hPa). Zazębienie się tych układów skutkuje dalszym napływem cieplejszego powietrza nad centralną i północną Europę, a niż u brzegów Tunezji tylko ten ruch potęguje. Wraz z ciepłym powietrzem transportowany jest też pył znad Sahary, którego w poniedziałek, między innymi nad południową Polską, może być sporo.

Niedosyt wilgoci w troposferze skutecznie zablokuje rozwój większości komórek konwekcyjnych w niedzielę, przez co przez większość dnia będziemy cieszyć się pogodą i suchą aurą. Istnieją jednak niewielkie szanse na przelotne opady późnym popołudniem i wieczorem. W poniedziałek z kolei mogą zaistnieć warunki do rozwoju burz, być może o umiarkowanej sile. Sytuację będziemy śledzić na bieżąco i w razie konieczności, wydana zostanie w niedzielę popołudniu lub wieczorem prognoza konwekcyjna.