Sytuacja baryczna w dniu 12.06.2018

We wtorek kontynuacja krótkiego powrotu wiosny – będzie chłodno i pochmurno, oraz wietrznie. Za ten stan odpowiada obszar obniżonego ciśnienia, związany z niżami Xisca (999 hPa) i Yvonne (1008 hPa), połączonych ze sobą linią falującego frontu atmosferycznego. Na jego linii wytworzyć ma się niż, wspomagający i intensyfikujący zjawiska burzowe w południowo-wschodniej Polsce.

Napływająca z zachodu i północnego zachodu masa powietrza polarnomorskiego, przyniosła nam więcej wilgoci w troposferze, oraz chłód, lecz mimo przejścia frontu chłodnego w nocy z niedzieli na poniedziałek, deszczu było niewiele. Sytuacja nie zmieni się we wtorek – choć chmur będzie sporo, nie przyniosą one deszczu. Jedynie na północy możliwe będą marginalnie słabe opady, głównie wieczorem. Widoczny na mapach dolnych pola barycznego front chłodny nad Bałtykiem ma się rozpaść w nocy z wtorku na środę i nie będzie miał większego wpływu na pogodę na północy Polski. Mimo cyklonalnego ruchu niżu Xisca, obecność równoleżnikowo ułożonej zatoki niżowej, oraz zafalowania na froncie rozpostartym między obydwoma niżami mają odgonić chłodniejsza masę.

Linia wspomnianego frontu będzie rozdzielać dwie kontrastujące masy powietrza. Zgodnie z prognozami pofalował, przez co nad terenem południowych Niemiec powstał gwałtowny i rozległy układ burzowy, oraz obejmujący go dynamiczny niż. Również w Polsce mają pojawić się silne burze, które szczególnie groźne mają być na Podkarpaciu. Pomorze póki co omijają, jednak warunki konwekcyjne mają się pojawić w środę, wraz z przejściem.