Sytuacja baryczna w dniu 12.03.2018

Sytuacja się komplikuje. Wieloośrodkowy układ niżowy Yuliya (973 hPa w ośrodku II) wytwarza właśnie trzeci wir niżowy, oznaczony numerem III (993 hPa), którego centrum jutro w południe czasu urzędowego znajdzie się nad Morzem Północnym. Pozostałe dwa ośrodki rozlokują się w obszarze ujścia Tamizy (Yuliya I) i 400 km na południe od brzegów Islandii (Yuliya II). Nadal napływać będzie do Polski masa powietrza polarnomorskiego ciepłego, ulokowana w ciepłym sektorze. Nie będzie nam jednak dane długo cieszyć się wiosenną aurą.

Na mapach pola barycznego dolnego wyraźnie widoczny jest płytki ośrodek niżowy, który ma powstać jutro w godzinach rannych na zafalowaniu na froncie chłodnym. Jego centrum znajdzie się w południe czasu UTC nad Zalewem Szczecińskim. Układ ten jest również wyraźny dla prognoz pola barycznego średniego (poziom 500 hPa) w tym samym czasie. Szybko będzie się pogłębiał – o północy 13. marca będzie miał już 987 hPa w centrum. Obecność zafalowanego frontu z dynamicznym układem niżowym, znacznie polepszy warunki termodynamiczne, tworząc pożywkę dla komórek konwekcyjnych, w tym burz.

Różnica temperatur pomiędzy ciepłym sektorem, a masą chłodniejszego powietrza polarnomorskiego za frontem wyniesie około 8-10 stopni. Tak znaczny kontrast już sam w sobie jest wystarczający do pojawienia się silnych prądów wznoszących na linii frontu. Model GFS przewiduje lekko ujemny Lifted Index w pasie województw południowych i południowo-zachodnich, do tego umiarkowane i słabe uskoki w dolnej troposferze i niski poziom konwekcji wymuszonej mogą spowodować pojawienie się lokalnych, słabych lub umiarkowanych, wyizolowanych burz. Znacznie lepsze warunki będą mieli Niemcy, jednak i tam najpewniej skończy się na pojedynczych, umiarkowanych i lokalnie silniejszych komórkach, lub większym układzie.

Wtorek będzie już nieco chłodniejszy, a od środy zacznie się większe ochłodzenie, być może z nocnymi mrozami na znacznym obszarze, oraz z opadami śniegu, miejscami intensywnymi.