Sytuacja baryczna w dniu 10.07.2018

Niż Gislinde (1013 hPa) ulokuje się w południe czasu urzędowego nad granicą Niemiec i Holandii. Związany z nim pofalowany front chłodny będzie przemieszczał się z południa na północ przez Polskę, prowadząc przed sobą płytką zatokę niżową, oraz linię konwergencji.

Front przemieszcza się właśnie (23:00 UTC) przez zachodnią Polskę i zmierza w głąb kraju jako front chłodny. Ma się on jednak niebawem cofać, jednocześnie falując. Najprawdopodobniej przed frontem, jak i na nim dojdzie do inicjacji konwekcji z lokalnymi burzami i licznymi komórkami opadowymi. Niski przepływ, oraz słabe uskoki wiatru wykluczają jednak lepiej zorganizowane, groźne struktury.

W najbliższych dniach nad Polską znaleźć się ma dość mocno uwodniona strefa opadów, związana z frontem okluzji po niżu Gislinde. Będzie ona powiązana z krótką falą górną, oraz z płytkimi ośrodkami niżowymi, a z powodu zakleszczenia między wyżem znad północnej Skandynawii (1026 hPa w środę w południe) a wyżem śródziemnomorskim znad okolic Malty (1016 hPa w południe w środę) front z niżami pozostanie nad Polską nawet do soboty, niosąc opady deszczu, miejscami dość obfite.