Silne ochłodzenie pod koniec lutego!

Od dłuższego czasu prognozy wskazują na silny napływ masy polarnej, a wraz z nią na ochłodzenie i silne mrozy. Ostatnie aktualizacje klarują sytuację i pozwalają nam być niemal pewnym, że mrozów pod koniec tygodnia już nic nie powstrzyma.

W przyszłym tygodniu na północy Skandynawii rozbuduje się silny wyż, który będzie „spływał ” w kierunku południowym. Za sprawą tego wyżu, znad terenów dalekiej Syberii oraz Skandynawii napływać będzie zimne arktyczne powietrze. Z kolei nad Morzem Śródziemnym powstanie układ niskiego ciśnienia, który wspomoże transport arktycznym mas powietrza na południe i zachód kontynentu. Sam niż wędrować będzie w kierunku wschodnim nad tereny Ukrainy i Bałkanów. Zgodnie z prognozami, ma on przynieść opady śniegu i deszczu w południowej części kontynentu, w tym także i w Polsce. Budujący się niż ma nieść ze sobą znaczne ilości wilgoci, która przy ujemnych temperaturach opadnie w postaci śniegu. Sam niż, mijając Polskę od wschodu, sprowadzi do niej dodatkową porcję chłodnej masy.

Według modelu GFS, poza mrozem, możemy się też spodziewać chwilami intensywnych opadów śniegu. Z drugiej strony model ECMWF daje suche ale mroźne masy powietrza. Jedno jest, pewne oba modele się pokrywają co do minusowej temperatury w wielu regionach Polski. Głównie na wschodzie kraju nocami temperatura może spadać do minus piętnastu stopni, na terenach podgórskich i górskich do nawet minus dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. W dzień na terenie całej Polski temperatura utrzymywać się będzie poniżej zera, a lokalnie termometry wskażą nie więcej niż minus dziesięć stopni Celsjusza.

Pierwszych, całodobowych mrozów spodziewamy się już w środę na wschodzie Pomorza, jednak o mocnym ochłodzeniu możemy mówić dopiero od weekendu. Konkretne temperatury będzie można jednak podać za kilka dni, kiedy prognozy będą stabilniejsze.