Radar meteorologiczny na Śląsku rozpoczął normalną pracę!

Wieża radarowa w Goczałkowicach-Zdroju. Fot. Wyborcza Bielsko-Biała

Po roku pracy w trybie testowym, nowy radar meteorologiczny zainstalowany przy jeziorze w Goczałkowicach-Zdroju, zaczął normalną pracę obserwacyjną. Dane nie tylko zwiększą dokładność ostrzeżeń meteorologicznych na Górnym Śląsku, ale również pozwolą dokładniej poznać mechanizmy sterujące opadami i burzami na południu Polski.

Radar o zasięgu 100 km zainstalowało Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe na terenie Centrum Badawczego w Goczałkowicach-Zdroju. W lutym przy budynku powstała kilkunastometrowa wieża, na której umiejscowiono w ostatnich dniach radar, zwiększając dokładność danych i redukując zakłócenia ze strony drzew, zabudowy, czy terenu.

Jak informuje Piotr Biernat z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego w rozmowie z PAP, skany radarowe będą wykorzystywane do działań prewencyjnych, a dane mają być dostępne przez aplikację mobilną w przeciągu roku.

W zasięgu radaru znajdują się konurbacja katowicka, aglomeracja krakowska, Brama Morawska, oraz Jura Krakowsko-Częstochowska, zachodnie Beskidy i znaczna część zachodniej Małopolski. Opady mogą być przez niego śledzone od Częstochowy, po słowacką Żylinę i czeską Opawę.

Przykładowy skan radarowy z radaru w Goczałkowicach-Zdroju. Produkt CMAX Fot. Dziennik Zachodni

Do tej pory jedynym źródłem ostrzeżeń meteo był Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, oddział w Krakowie. Często jednak ostrzeżenia były niedokładne, lub wcale ich nie było. Jak zapewnia Biernat, ma się to wkrótce zmienić.

Radar w Goczałkowicach-Zdroju jest częścią Śląskiej Tarczy Meteo – projektu mającego na celu poprawę bezpieczeństwa w województwie, dzięki rozbudowie sieci automatycznych stacji pomiarowych, instalacji detektorów wyładowań i radaru.