Pogoda

— Prognoza pogody na 20. lipca (piątek) —

Piątek gorący, pogodny i suchy. Wiatr nadal dość silny, a noc miejscami wręcz zimna.

Po kilku dniach deszczowej i głównie na południu i wschodzie burzowej aury, wkraczamy w obszar oddziaływania wyżu znad Morza Północnego. Przyniesie powrót suchej i dość ciepłej, a miejscami gorącej pogody. Jedynie na wschodzie będą marginalne warunki konwekcyjne na linii zanikającego frontu okluzji. Szanse na opady będą znikome, jeszcze mniejsze na burze. Większość dnia upłynie więc pod znakiem słońca i ciepła. Zachmurzenie niewielkie do najwyżej umiarkowanego, głównie piętra niskiego (Cumulus humilis, Stratocumulus).

Na termometrach nawet 28 stopni w okolicach Tczewa i Kwidzyna. Około 25-27 stopni zobaczymy na południu i wschodzie Pomorza a także w Trójmieście, 23-24 na Kaszubach, oraz w okolicach Słupska, nad samym morzem około 21-22. Noc jednak chłodna – w okolicach Chojnic, Czerska i Człuchowa może być zaledwie 9 stopni. Na przeważającym obszarze będzie jednak między 10 a 11 stopni. W pasie nadmorskim 15-17, w Trójmieście i Pucku około 13-14.

Wiatr z kierunków zachodnich, umiarkowany do silnego. Ciśnienie będzie w miarę stabilne, w południe w Gdańsku wyniesie 1011 hPa.

Synoptyk: Robert Marcinowicz, biuro prognoz w Żukowie; Tomasz Szcząchor, biuro prognoz w Gdańsku

— Prognoza pogody na 19. lipca (czwartek) —

Czwartek z opadami, lokalnymi burzami i dość wysoką temperaturą. Słońca również nie powinno zabraknąć.

Od rana zachmurzenie będzie raczej umiarkowane i duże, wieczorem lub późnym popołudniem może się jednak mocniej rozpogodzić. Opady szczególnie mocno dadzą się we znaki na zachodzie województwa, oraz w obszarach nad którymi przejdą burze. Deszcz jednak nie powinien być tak intensywny i obfity jak w środę, a burze, jeśli wystąpią, będą najwyżej umiarkowanej siły.

Na termometrach maksymalnie około 26 stopni w okolicach Tczewa, najmniej w rejonie Miastka, 20. Noc przed nami ciepła, lokalnie może być nawet 18 stopni, jednak przeważnie będzie około 16-17. Najchłodniej – 15 stopni, wskażą termometry w Bytowie, Chojnicach, Czersku, Kartuzach, Kwidzynie i Sztumie.

Wiatr z północy i północ-północnego zachodu, skręcający do północno-zachodniego, umiarkowany do silnego. Ciśnienie stabilne, w południe w Gdańsku wyniesie 1011 hPa.

Synoptyk: Robert Marcinowicz, biuro prognoz w Żukowie; Tomasz Szcząchor, biuro prognoz w Gdańsku