Pogoda

— Prognoza pogody na 25. maja (piątek) —

Piątek z większą ilością chmur, przelotnymi opadami i burzami. Będzie to wstęp do dynamicznej i potencjalnie niebezpiecznej soboty!

Już od rana mogą zacząć kłębić się chmury, głównie na wschodzie województwa, z biegiem dnia stopniowo przemieszczające się na zachód i północ. Wczesnym popołudniem pojawią się pierwsze burze, ale opady mogą wystąpić jeszcze przed południem. W burzach wiatr silniejszy, do 60-70 km/h, do tego możliwy grad o średnicy do 2 cm. Może spaść miejscami do 30 mm wody, ale w sąsiedniej miejscowości może nie spaść ani kropla deszczu. Burzom dokładnie przyjrzymy się rano, kiedy to wydamy prognozę burzową (meteo.pomorze.pl/pomorska-prognoza-burzowa).
Temperatury dość wysokie, ale bez upału. Najcieplej będzie w rejonie Chojnic, Człuchowa i Miastka – do 25 stopni. Na pozostałym obszarze przeważnie 21-23 stopnie, nad samym morzem około 17-19. Noc wszędzie z wartościami dwucyfrowymi. Temperatura minimalna
Wiatr przeważnie z kierunków północno-wschodnich, wieczorem skręcający do wschodniego, umiarkowany, w burzach silniejszy. Ciśnienie będzie stabilne z niewielkimi wahaniami. W południe w Gdańsku wyniesie 1025 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, biuro prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, biuro prognoz w Żukowie

 

— Prognoza pogody na 24. maja (czwartek) —

Wyżowej aury ciąg dalszy. Nadal dużo słońca, choć miejscami mogą pojawić się niegroźne obłoki, głównie cumulusy. Padać nie będzie.

Dzień zacznie się, podobnie jak środa, od praktycznie bezchmurnego nieba. Jeszcze przed południem mogą pojawić się pojedyncze baranki, jednak te nie popsują pogody. Zanikną późnym popołudniem, przynosząc bezchmurną, chłodną noc. Na termometrach ponad 20 stopni, jedynie nad samym morzem około 19, a na Półwyspie Helskim 16-18 kresek. Najwięcej wskażą termometry w okolicach Bytowa, Człuchowa, Chojnic, Czerska i Miastka – około 25 stopni. Noc z wartościami koło 7-8 stopni, na wschodzie i krańcach północnych do 9, na Żuławach, w Trójmieście i na Mierzei 10.

Wiatr głównie z kierunków północnych z lekką odchyłką do północno-wschodniego, umiarkowany do silniejszego nad morzem i na otwartej przestrzeni. Ciśnienie będzie się nieznacznie wahać. W południe w Gdańsku wyniesie 1028 hPa.

Synoptycy: Tomasz Szcząchor, biuro prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, biuro prognoz w Żukowie