Prognoza pogody

— 23 marca (sobota) —

W dzień ogólnie pogodnie, ale już koło południa przybędzie chmur. Słabe opady będą możliwe na wschodzie, oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej. Temperatury iście wiosenne, ale noc przyniesie już spore ochłodzenie.

Zachmurzenie początkowo będzie na poziomie małym, a miejscami, głównie na południu, niebo będzie bezchmurne. Z biegiem dnia od kierunków północnych chmur zacznie przybywać. Wczesnym popołudniem w rejonie Zatoki Gdańskiej, a dalej na Żuławach i Powiślu możliwe będą słabe opady mżawki. Zachmurzenie wzrośnie do dużego, lecz głownie na północy pozostanie sporo rozpogodzeń. W nocy padać nie powinno, a zachmurzenie pozostanie bez większych zmian.

Choć od północnego zachodu będzie przemieszczać się ochłodzenie, to najcieplejszy moment dnia przyniesie nam powiew prawdziwej wiosny. Maksymalnie zanotujemy od 11 stopni na Mierzei Wiślanej, przez 13 na wybrzeżu, w pasie północnym i na zachodzie, 14 w centrum, oraz w rejonie Gdyni i Wejherowa, 15 na południu, na Mierzei Wiślanej i w rejonie Gdańska, po 16 na wschodzie Żuław i maksymalnie do 17 stopni w części wschodniej. Po przejściu frontu będzie o około 6-10 stopni chłodniej. W nocy możliwe przygruntowe przymrozki w centrum. Tam też najchłodniej, około 1-2 stopni. Dwie kreski wskażą też termometry na południowym zachodzie i w pasie północnym. 3 stopnie zanotujemy w Trójmieście, oraz w dolinie Wisły i na południu, a najcieplej – 4 stopnie, będzie na wybrzeżu i na Żuławach.

Wiatr z sektora zachodniego, początkowo słaby z południowego zachodu, wraz z wejściem frontu narastający do umiarkowanego i skręcający do północno-zachodniego. Ciśnienie początkowo będzie spadać, popołudniu ustabilizuje się. W południe barometry w Gdańsku wskażą 1023 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie

— 22 marca (piątek) —

Piątek będzie bardziej pogodny i nieco cieplejszy od wtorku. Ciśnienie nadal będzie rosnąć, jednak pod koniec dnia zacznie powoli spadać. Wiatr umiarkowany z kierunków zmiennych.

O poranku jeszcze sporo chmur i miejscami możliwe słabe opady mżawki. Z biegiem dnia jednak zacznie się rozpogadzać – początkowo na wschodzie województwa, później ku powiatom zachodnim. Opadów nie przewidujemy, a wieczór i noc mogą okazać się bezchmurne w całym województwie. Już popołudniu na wschodzie chmur będzie niewiele, lub niebo będzie od nich całkowicie wolne.

Dzień przyniesie niemal wszędzie dwucyfrowe wartości. Jedynie na Półwyspie Helskim (5-7 stopni) i na Mierzei Wiślanej (8-9 stopni) słupki rtęci nie osiągną 10. kreski. Na pozostałym obszarze od 10 stopni w Trójmieście, w głębi Kaszub i nad Zatoką Pucką, przez 11 w rejonie Łeby i Miastka, oraz w centrum i na wschodzie Żuław, 12 w pasie północnym, na wschodzie i południu, oraz na zachodnich Żuławach, po 12-13 stopni na północnym zachodzie i w rejonie Gdańska. W nocy bez mrozów i przymrozków, minimalnie od 4 stopni lokalnie na wschodzie Kaszub, przez 5 na południowym wschodzie, na Półwyspie Helskim, oraz w centrum i w pasie północnym, 6 na Mierzei Wiślanej, po 7 stopni na południu i zachodzie, oraz maksymalnie do 8 stopni na północnym zachodzie.

Wiatr z kierunków zmiennych, początkowo umiarkowany, z biegiem dnia słabnący/ Brak będzie dominującego w ciągu dnia kierunku wiatru. Ciśnienie początkowo będzie rosnąć, popołudniu zaczniemy notować jego powolny spadek. W południe barometry w Gdańsku wskażą 1035 hPa.


Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego. Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza, Śnieg, mgła). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie. oznaczenie -0°C oznacza temperaturę bliską zera, ale ujemną, czyli z przedziału od -0,9 do 0°C.