Prognoza pogody

— 25 maja (sobota) —

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie

— 24 maja (piątek) —

Słońce będzie się przebijać, jednak na niebie dominować będą chmury. Lokalnie może słabo popadać, a temperatura choć prognozowana jest na poziomie około 20-22 stopni, przez większość dnia będzie znacznie niższa.

O poranku i przed południem zachmurzenie będzie ogólnie duże, stopniowo malejące do umiarkowanego, a miejscami małego. Takie też ma się utrzymywać do wieczora, kiedy to chmur ponownie przybędzie, a lokalnie może popadać. Noc lokalnie może być mglista, jednak mgły będą bardzo ograniczone przestrzennie i najprawdopodobniej nieznacznie ograniczą widoczność.

Temperatura maksymalna choć prognozowana jest na poziomie od 20 do 22 stopni w głębi lądu, a jedynie nad samym morzem od 14 do 19 stopni, to przez większość dnia termometry wskażą od 14-16 stopni nad samym morzem, po 15-17 w głębi lądu. Słabszy niż w czwartek wiatr jedynie nieznacznie obniży temperaturę odczuwalną. W nocy z kolei od 11-12 w centrum, na zachodzie i nad samym morzem, przez 13 na południu, Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim, po 14 na wschodzie.

Wiatr słaby i bardzo słaby, jedynie lokalnie na wyżynach, oraz nad morzem okresowo umiarkowany. Wiać będzie z sektora zachodniego i północnego, pod wieczór ponownie z zachodniego z lekką odchyłką do południowego zachodu. Ciśnienie początkowo będzie stabilne, popołudniu zacznie powoli spadać. W południe w Gdańsku zanotujemy na barometrach 1014 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego. Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza, Śnieg, mgła). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie. oznaczenie -0°C oznacza temperaturę bliską zera, ale ujemną, czyli z przedziału od -0,9 do 0°C.