Prognoza pogody

— 14 października (środa) —

Nieco więcej słońca, ale nadal z przelotnymi opadami – tak w skrócie opisać można środę. Będzie o około 1-2 stopnie chłodniej, a wiatr oscylować będzie między słabym a umiarkowanym.

W ciągu dnia zachmurzenie oscylować będzie między całkowitym a umiarkowanym z dominacją zachmurzenia dużego i całkowitego. Występować mają zamglenia, lokalnie rano pojawić się mogą mgły. Wraz z chmurami zanotujemy też opady deszczu, miejscami, zwłaszcza na wybrzeżu chwilami intensywne. Tam też szanse na deszcz będą największe, ale słabo padać może praktycznie wszędzie. Popołudniu opady powinny zaniknąć, lecz nad ranem w czwartek mogą powrócić.

Temperatura maksymalna, podobnie jak w ostatnich dniach, nie będzie mocno zróżnicowana. W najcieplejszym momencie dnia odczujemy od około 8 stopni w powiecie kartuskim, przez 9 w części centralnej i południowo-zachodniej, po 10 na pozostałym obszarze. Miejscami w strefie brzegowej wskazania termometrów mogą się jednak otrzeć o 11 kresek. W nocy dość zimno, ale bez przymrozków. Minimalnie od 4 stopni w okolicach Kartuz i Miastka, przez 5 w części centralnej i południowej, 6 stopni w pasie północnym, oraz w Trójmieście, do 7 kresek na wybrzeżu i maksymalnie 8-9 stopni na Półwyspie Helskim.

Wiatr słaby do umiarkowanego, z kierunków zachodnich. Ciśnienie będzie rosnąć, w południe w Gdańsku wynieść ma 1026 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie

— 13 października (wtorek) —

Więcej deszczu niż w poniedziałek, zachmurzenie również nieco gęstsze i raczej warstwowe. Poza tym aura zbliżona do tej z poprzedniego dnia.

Od rana ponownie niebo zasnują warstwowe chmury piętra niskiego, niosące opady deszczu. Te lokalnie mogą być dość wydajne. Praktycznie od późnych godzin porannych, po późne popołudnie ma miejscami dość intensywnie padać, zwłaszcza na wschodzie, w centrum i na południu Pomorza, gdzie spaść ma do około 10-15 mm deszczu (lokalnie może być go jednak więcej). Nadal miejscami występować może zamglenie, jednak wraz z deszczem powinno ono zaniknąć. Opady osłabną wczesnym wieczorem, lub jeszcze popołudniu, ale miejscami przeciągną się również na godziny nocne.

Temperatura maksymalna, podobnie jak w poniedziałek, będzie dość wyrównana i wyniesie od 9 stopni w pasie od Kościerzyny przez Czersk po Czarne, 10 stopni w większości województwa, po 11 stopni nad Zatoką Pucką, na Helu, oraz w południowo-wschodniej części województwa. Nona temperatura minimalna również będzie mniej więcej jednakowa w całym województwie – od 7 stopni w części centralnej i południowej, przez 8 w pasie północnym i w Trójmieście, do 9 na wybrzeżu.

Wiatr początkowo z południowego zachodu i południa, skręcający do zachodniego, umiarkowany, miejscami słaby. Ciśnienie będzie w miarę stabilne i wyniesie w południe w Gdańsku 1020 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego. Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach, bowiem obejmują obszar całego Pomorza. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie.