Prognoza pogody

— 21 września (piątek) —

Ostatnie godziny babiego lata – ciepło i dość pogodnie. Padać będzie dopiero późnym popołudniem i wieczorem, wtedy też temperatura gwałtownie spadnie, a wiatr się nasili. Zanim to się jednak stanie, czeka nas dość pogodny i gorący dzień.

Poranek lokalnie mglisty, zachmurzenie na ogół będzie umiarkowane. W ciągu dnia ilość chmur się zwiększy, głównie ze strony chmur piętra wysokiego i średniego. Dopiero popołudniu pojawią się miejscami intensywne opady deszczu, silny wiatr szkwałowy, a nawet lokalnie pojedyncze wyładowania. Przed nadejściem frontu na termometrach zobaczymy maksymalnie od 25 na Helu i w Krynicy, po 28-29 na pozostałym obszarze, a lokalnie nawet do 30. Po przejściu frontu gwałtownie się ochłodzi. Temperatura popołudniu spadnie do około 24-25 stopni, po przejściu frontu do 12-14 w ciągu godziny. Z tego powodu noc będzie zimna – minimalnie tylko koło 8 stopni w powiecie bytowskim, 9-10 w głębi lądu, 11-12 na wybrzeżu.

Wiatr z kierunków zmiennych, początkowo południowy i południowo-zachodni, umiarkowany, chwilami silniejszy. Późnym popołudniem, na linii frontu wiatr skręci do północno-wschodniego i znacznie się nasili. Nad lądem wiatr silny, na wybrzeżu bardzo silny, na Bałtyku sztorm. Ciśnienie będzie dość szybko spadać, w południe w Gdańsku wyniesie 1010 hPa.


Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


— 20 września (czwartek) —

W czwartek bez większych zmian w pogodzie. Nadal chmur będzie niewiele, a temperatura wysoka. Będzie to jednak ostatni dzień takiej aury.

Poranek przywita nas lokalnymi mgłami i zamgleniami, które szybko ustąpią. Niebo będzie niemal bezchmurne, a jedynymi obłokami powinny być niegroźne chmury piętra wysokiego. Wieczorem ponownie widoczność może spaść. Na termometrach od 22-23 na wybrzeżu po nawet 29 na południowym wschodzie. W nocy minimalnie od 15 w centrum po 17-19 na wybrzeżu i lokalnie w głębi lądu.

Wiatr umiarkowany z kierunków zmiennych, głównie południowych i zachodnich, narastający z biegiem dnia i słabnący wieczorem. Ciśnienie będzie powoli spadać, w południe w Gdańsku wyniesie 1017 hPa.


Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


 

Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego. Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach, bowiem obejmują obszar całego Pomorza. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie.