Prognoza pogody

— 16 lipca (wtorek) —

Zachmurzenie w poniedziałek popołudniu znacznie wzrosło. Dość dużą ilość chmur utrzyma się we wtorek. Wzrosną też szanse na opady, głównie na wschodzie, a wiatr się nasili. Temperatura spadnie w porównaniu z poprzednimi dniami.

Niskogradientowy ośrodek obniżonego ciśnienia wcale nie oznacza brak płytkich ośrodków barycznych. Te, a dokładniej niże, będą dyktować warunki we wtorek. Nurkujący, płytki, ale mocno uwodniony i owinięty zatokami niż będzie przechodził w nocy z wtorku na środę, oraz w środę rano przez wschodnią część kraju. Jednak już wcześniej odczujemy jego obecność, gdy będzie jeszcze daleko nad centralną Skandynawią. Od godzin rannych przechodzić będzie zatoka niżowa z linią konwergencji na której pojawić się mogą przelotne opady, a nawet lokalne burze. Rozproszona konwekcja możliwa będzie przez większą część dnia, a w postaci opadów bez wyładowań nawet w nocy. Najwięcej deszczu spadnie we wschodniej części Pomorza – tam też szanse na burze będą największe, choć nadal dość niskie. Zachmurzenie na ogół duże, malejące popołudniu do umiarkowanego, a w części północnej okresowo do małego. W nocy chmur nieznacznie przybędzie, ale nadal zachmurzenie powinno pozostać na poziomie raczej umiarkowanym.

Temperatura będzie niższa o kilka stopni w stosunku do poprzednich dni, a silniejszy wiatr i zachmurzenie dodatkowo obniżą temperaturę odczuwalną. W najcieplejszym momencie dnia zanotujemy od 17-18 stopni nad samym morzem, oraz na północy miejscami w centrum, na Żuławach i nad Zatoką Pucką, przez 19 w Trójmieście, na wschodzie, na zachodnich Żuławach, oraz na północnym zachodzie, po 20-21 stopni w części południowej i zachodniej, lokalnie do 22 stopni. W nocy temperatura spadnie w okolice 12-13 stopni, lokalnie do 14 na zachodzie, 14-15 nad samym morzem, a lokalnie w centrum jedynie do 11 stopni nad ranem.

Wiać będzie z sektora zachodniego, czeka nas praktycznie cały przekrój kierunków zachodnich. Wiatr będzie początkowo umiarkowany i słaby, narastający z biegiem dnia, na wybrzeżu będzie nieco silniejszy. Ciśnienie będzie spadać i dopiero wieczorem się ustabilizuje. W południe barometry w Gdańsku wskażą 1008 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie

— 15 lipca (poniedziałek) —

Więcej chmur, możliwe przelotne opady, oraz chwilami silniejszy wiatr. Ciśnienie, które w ostatnich dniach powoli nam rosło, zacznie pod koniec dnia spadać.

Nadal jesteśmy na skraju zasięgu rozległego, niskogradientowego obszaru podwyższonego ciśnienia, związanego z wyżem z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Mimo tego w najbliższym nam otoczeniu nadal występują płytkie niże, często owinięte zatokami niżowymi lub liniami konwergencji. W takim środowisku formować się mogą konwekcyjne opady deszczu, a nawet lokalne, słabe i umiarkowane burze. Taka też sytuacja nastąpi w poniedziałek na Pomorzu. Nasze województwo, podobnie jak i znaczna część północnej Polski będzie w zasięgu płytkiego niżu znad Skandynawii, wbudowanego w omawiany wcześniej obszar niskiego gradientu ciśnienia. Jego obecność podwyższy nieznacznie parametry konwekcyjne, co przełoży się na wzrost zachmurzenia, w tym kłębiastego. Miejscami możliwe będą przelotne opady deszczu, a nawet słabe burze. Największe szanse na opady będą na północy, zachodzie i w centrum. Późnym wieczorem lub w nocy przejść ma strefa konwergencji, związana właśnie z zatoką niżową, co przełoży się na mocniejsze opady w północnej części województwa.

Będzie dość ciepło, ale północno-zachodni wiatr najpewniej obniży temperaturę odczuwalną. W najcieplejszym momencie dnia zanotujemy od 18 stopni na Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim, przez 20 nad otwartym morzem, 22 nad Zatoką Pucką, na Żuławach, oraz w ścisłym centrum, po 23-24 stopnie na pozostałym obszarze, a maksymalnie do 25 stopni lokalnie w części południowej. Noc będzie nieznacznie cieplejsza niż poprzednie i przyniesie nad ranem od 11-12 stopni lokalnie na zachodzie, przez 13 w częściach centralnej i zachodniej, 14 na południu, na Kociewiu, Żuławach, oraz na północy, po 15 w Trójmieście, nad otwartym morzem, nad Zatoką Pucką, oraz na południowym wschodzie i maksymalnie do 16 stopni nad wodami Zatoki Gdańskiej.

Wiatr północno-zachodni, słaby, z biegiem dnia słabnący i tracący kierunek dominujący. Wieczorem, lub w pierwszej połowie nocy wiatr skręci do północno-zachodniego i później do zachodniego, nasilając się do umiarkowanego. Ciśnienie będzie stabilne, a dopiero pod wieczór zacznie spadać. W południe barometry w Gdańsku wskażą 1014 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku; Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie


Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego. Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza, Śnieg, mgła). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie. oznaczenie -0°C oznacza temperaturę bliską zera, ale ujemną, czyli z przedziału od -0,9 do 0°C.