Prognoza pogody

— 20 stycznia (niedziela) —

Całodobowy mróz nie dotknie jedynie nadmorskiej części Pomorza, oraz Żuław. Aura w niedzielę będzie dość sprzyjająca, jednak w drugiej połowie doby pojawić się mogą przelotne opady śniegu, które w pasie północnym i na zachodzie mogą być dość obfite. Spowodują też lokalnie znaczne oblodzenie lub ośnieżenie dróg.

O poranku jeszcze dość pogodnie, jednak z biegiem dnia przybędzie chmur. Zachmurzenie ogólne będzie umiarkowane, narastające do dużego, a chwilami do całkowitego, głównie wieczorem i w nocy. Przelotnych opadów, głównie śniegu, spodziewamy się na samym wybrzeżu już rano, jednak dopiero w drugiej połowie dnia zaczną przemieszczać się na południe, przynosząc do 2-3 cm świeżej pokrywy śnieżnej. Wieczorem i w nocy natomiast więcej śniegu może spaść na zachodzie województwa, a wcześniej także na Żuławach. Poza tymi regionami mogą zdarzyć się miejsca, gdzie nie spadnie ani jeden płatek śniegu.

Temperatura niemal wszędzie ujemna przez całą dobę. Jedynie na wybrzeżu przekroczy zero. W ciągu doby czeka nas spora rozbieżność między najcieplejszym a najchłodniejszym miejscem. Najwyższe wartości temperatury zanotujemy wczesnym popołudniem – od -3 stopni na południowym zachodzie, przez -2 w pasie od Miastka po Czersk i na krańcach południowo-wschodnich, -1 w południowej i centralnej części Pomorza, 0 w pasie północnym, w Trójmieście i na Żuławach, po 1 stopień nad Zatoką Pucką i do 2-3 stopni nad samy morzem, w tym na Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim. W nocy mróz dotknie każdego zakamarka naszego województwa. Nad ranem termometry wskażą od -5 stopni w rejonie Czarnego, przez -4 w Trójmieście i najbliższej okolicy, oraz na Żuławach wschodnich, Kociewiu, południowym zachodzie i południowym wschodzie, -3 nad Zatoką Pucką, w części wschodniej i południowej, -2 w pasie centralnym i na północnym zachodzie, oraz na Mierzei Wiślanej, po -1 na wybrzeżu i maksymalnie do 0 na Helu.

Wiatr początkowo umiarkowany, z sektora zachodniego i południowo-zachodniego. Z biegiem dnia będzie słabnąć do słabego i bardzo słabego. Wieczorem i w nocy możliwe cisze wiatrowe. Jednocześnie wiatr skręci do kierunków północnych, przeważnie do północ-północnego zachodu. Ciśnienie początkowo będzie powoli spadać, popołudniu i wieczorem zacznie rosnąć. W południe barometry w Gdańsku wskażą 1017 hPa.

Synoptyk: Robert Marcinowicz, Biuro Prognoz w Żukowie

— 19 stycznia (sobota) —

Sobota zapowiada się spokojnie, okresami pogodnie oraz zimno.

Chmury obecne będą przez większość dnia lub cały. Średnie zachmurzenie będzie umiarkowane lub duże. Najwięcej pogodnego nieba ujrzą mieszkańcy północno-wschodniej części województwa. Zachmurzenie będzie składać się głównie z chmur piętra niskiego, których największa ilość pojawi się rano, późnym popołudniem oraz wieczorem. Lokalnie mogą występować opady śniegu. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie nocą z piątku na sobotę, w sobotę rano, późnym popołudniem, wieczorem oraz nocą z soboty na niedzielę.

Na przeważającym obszarze Pomorza panować będzie całodobowy mróz. Jedynie na pobrzeżu (w szczególności na wybrzeżu) w godzinach południowych temperatura może wzrosnąć nieco powyżej 0 st.C. Na pozostałym obszarze najwyższa temperatura w ciągu dnia wyniesie -0/0 st.C. Nocą chwyci kilkustopniowy mróz. Termometry wskażą od -0 st.C na Helu przez -2/-3 st.C w pasie Ustka-Puck oraz na Mierzei Wiślanej do -4 st.C na pozostałym obszarze. Lokalnie w centrum i na południowym-zachodzie temperatura spadnie do -5/-6 st.C.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany z kierunków południowo-zachodnich. Porywy osiągną 40-45 km/h. Ciśnienie stabilne, w południe w Gdańsku wyniesie 1018 hPa.

Synoptyk: Tomasz Szcząchor, Biuro Prognoz w Gdańsku


Prognozy codzienne obejmują okres nadchodzących 24 godzin, począwszy od godzin rannych nadchodzącego dnia, do godzin rannych dnia następnego. Wartości maksymalne oznaczają najwyższą dobową temperaturę, minimalne najniższą. Ikona pogody oznacza najwyższe w danej dobie zachmurzenie, a zjawisko towarzyszące określa najbardziej istotne zjawisko w ciągu doby (opad, burza, Śnieg, mgła). Kierunek wiatru podawany jest dla całej doby, prędkość wiatru średnia i w porywie jest wartością maksymalną. Suma opadów to opad dobowy, ciśnienie atmosferyczne podane jest dla Gdańska na godzinę 12:00 czasu lokalnego. Wartość temperatury najwyższej i najniższej są niezależne od wartości w miastach. W prognozach uwzględniany jest obszar w promieniu 4 km od centrum miasta, więc mogą występować nieznaczne odstępstwa od stanu prezentowanego w graficznej prognozie. oznaczenie -0°C oznacza temperaturę bliską zera, ale ujemną, czyli z przedziału od -0,9 do 0°C.