Podsumowanie lutego w Meteo Pomorze

Pierwszy miesiąc oficjalnej działalności za nami. Choć fundacja widnieje w KRS od połowy grudnia, to 2. lutego uznajemy za oficjalny, pełny start Meteo Pomorze jako projektu.

Prognozy, ostrzeżenia, raporty smogowe czy ciekawostki ze świata – to tylko część naszej działalności, którą prowadziliśmy w ostatnich miesiącach. Portal meteo.pomorze.pl działa już prawie miesiąc i od tej pory pojawiło się na nim przeszło sto wpisów – głównie komentarzy synoptycznych i raportów jakości powietrza. Nie zabrakło też najważniejszych wydarzeń z lokalnej i światowej meteorologii, oraz ciekawostek i newsów z dziedziny lotnictwa, geologii czy transportu kosmicznego.

Najważniejszymi wydarzeniami były oczywiście start portalu, oraz uruchomienie dwóch stacji meteorologicznych w Lniskach i Wyczechowie.

Stacja meteorologiczna Lniska

W lutym wydaliśmy łącznie 9 alertów pogodowych, z czego większość w ostatnich dniach miesiąca. Dotyczyły one kolejno:
-mróz, 6 alertów
-opady śniegu, 1 alert
-oblodzenie, 1 alert
-silny wiatr, 1 alert
Jedno ostrzeżenie było nietrafione (niepotrzebnie wydany drugi stopień zagrożenia przed mrozem), a jeden nie został wydany (niedoszacowanie mrozów przez modele synoptyczne). Sprawdzalność wydanych ostrzeżeń wyniosła 89%, a ogólna sprawdzalność (weryfikacja) 80%

Wydaliśmy (co nie powinno dziwić) 28 prognoz codziennych, raportów smogowych, oraz analiz sytuacji barycznej. Tymczasowo wstrzymaliśmy publikację prognoz morskich z powodu małego zainteresowania. Powrócą one jednak z początkiem kwietnia. Napisaliśmy również 58 artykułów, głównie o tematyce meteorologicznej, ale również informowaliśmy o ważnych wydarzeniach w dziedzinie transportu kosmicznego, lotnictwa, czy geologii, oraz szeroko rozumianych nauk przyrodniczych, w tym klimatologii. Średnio notowaliśmy około tysiąca wyświetleń strony dziennie z unikalnych IP, z czego znaczna większość to wyświetlenia z polskich IP.

Wraz z początkiem miesiąca, uruchamiamy dwie nowe zakładki na stronie. Pierwsza to całodobowy monitoring jakości powietrza w oparciu o dane z czujników firmy Airly. Dzięki temu mieszkańcy Kwidzyna, Wejherowa, Słupska, Chojnic czy Trójmiasta, mogą sprawdzić stan powietrza w ich miastach. Dodatkowo na głównej stronie nadal publikowane będą raporty smogowe, przez co wiadome będzie, jakiej jakości powietrza należy się spodziewać.

Drugą nowością jest powrót prognoz konwekcyjnych. Poza zagrożeniem burzowym (mapą ostrzeżeń), wydawane będą też obszarowe prognozy konwekcyjne, uwzględniające stopień zagrożenia ze strony gwałtownych burz. Prognozy będą wydawane, podobnie jak ostrzeżenia, w razie możliwości wystąpienia burz. Skala dostosowana jest kolorystycznie do obowiązującej w Sieci Obserwatorów Burz, oraz jest o nią oparta. Zakładka wraz z mapą zostanie opublikowana 5. marca.

Mamy również kilka projektów, które planujemy zacząć realizować, lub już teraz powoli realizujemy. O nich będziemy informować na bieżąco.