PILNE: Trzęsienie ziemi koło Brystolu!

Do trzęsienia ziemi o umiarkowanej sile doszło dziś popołudniu w okolicach miejscowości Swansea w Walii. Wstrząs miał magnitudę 4.2 i spowodował „tylko” niewielkie straty.

Trzęsienie wystąpiło o godzinie 15:31 czasu polskiego na głębokości 7,4 km. Według danych USGS, magnituda wstrząsu wyniosła 4.2, z kolei BGS informuje o magnitudzie 4.4. Najwięcej podaje EMSC, bo 4.7. Uszkodzonych jest przynajmniej pięć budynków, nie ma jednak informacji o poszkodowanych.

W tej części Europy, wstrząsy o takiej sile są niezwykle rzadkie. Od przeszło stu lat nie zanotowano na Wyspach wstrząsu o posobnej sile. Naukowcy jednak już kilka lat temu ostrzegali o możliwości sporadycznego wstrząsu w rejonie Brystolu. W lutym 2014 roku wystąpiło tam trzęsienie o magnitudzie 4.1, ale nie spowodowało żadnych szkód. Według przewidywań geologów, nieaktywne uskoki tektoniczne w rejonie mogą sporadycznie dawać o sobie znać, a rejon Cardiff i Brystolu jest najbardziej narażony, nawet na wstrząsy o magnitudzie ponad 5.5.