PILNE: Katastrofa samolotu w Rosji!

Antonow An-148 linii Saratov Airlines. Fot. Russian Aviation Insider

Antonov An-148 linii Saratov Airlines zniknął z radaru kilka minut po starcie z Moskwy. Na pokładzie było 71 osób. Według niepotwierdzonych informacji nikt nie przeżył katastrofy.

Maszyna produkcji ukraińskiej, startowała do lotu z moskiewskiego lotniska Domodiedowo do Orska. Na pokładzie było 65 pasażerów i 6 członków załogi. Według relacji świadków maszynę chwilę po starcie ogarnęły płomienie, po czym spadła w rejonie wsi Argunowo.

Rosyjski MAK wysłał już na miejsce katastrofy specjalistów, mających zabezpieczyć wrak i rozpocząć śledztwo. Służby ratunkowe dotarły już na miejsce, jednak nadal nie ma oficjalnej informacji o ilości ofiar, czy poszkodowanych. Nieoficjalne źródła podają jednak, że nikt nie przeżył katastrofy.

Antonow An-148 to dwusilnikowy górnopłat produkcji ukraińskiej. Mieści do 75 pasażerów i może przelecieć maksymalnie do 7500 km. Produkowany seryjnie od 2009 roku w dwóch zakładach – pod Kijowem i w Woronieżu, wykorzystywany jest przez trzynastu użytkowników, w tym rządy Wenezueli, czy Boliwii. Linia Saratov posiadała (licząc z rozbitą maszyną) pięć sztuk Antonowów An-148. Rozbita maszyna po raz pierwszy wzbiła się w powietrze w 2010 roku.