Nadchodzi pierwsza z wyjątkowo mroźnych nocy.

Prognozowany od dłuższego czasu, silny napływ masy arktycznej, ma zostać zainicjowany w piątek, wraz z nadejściem niżu znad Estonii. Początek weekendu zapowiada się śnieżnie i mroźno, a sam weekend bardzo mroźno. Jednak już najbliższej nocy termometry na Pomorzu mogą wskazać wartości dwucyfrowe. Oczywiście, na minusie.

Po mroźnym czwartku, kiedy to termometry na wschodzie Pomorza (Kmiecin), oraz Kaszub (Ostrzyce) wskazały maksymalnie -5 stopni, czeka nas pierwsza z naprawdę mroźnych nocy. Obecne wyliczenia modeli synoptycznych zakładają szybki spadek temperatury wieczorem, zwłaszcza na wschodzie i południu województwa, oraz na Kaszubach wschodnich i centralnych.

Najchłodniej ma być nad ranem. Przewidywane spadki temperatur na znacznym obszarze wyniosą od -4 nad samym morzem, przez -6/-8 w północnej części Pomorza, do -10/-12 na południe od linii Bytów-Trójmiasto-Nowy Dwór Gdański. Lokalnie jednak, w tzw. mrozowiskach, może być nawet o 4 stopnie mniej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pierwszy stopień zagrożenia przed mrozem, oznaczający lokalne spadki temperatury od -13 od -11 stopni, lokalnie do -16. My jednak nie wydajemy ostrzeżenia, ponieważ przyjęta przez nas skala zaczyna się od -15 stopni, a dokładne wskazanie obszarów gdzie taka temperatura wystąpi jest mało prawdopodobne.

Prognozowana temperatura na noc 22/23.02.2018. Model ICON. Fot. Meteo Model

W piątek termometry pokażą maksymalnie od -1 w pasie nadmorskim, do -4/-5 na południu i południowym wschodzie województwa. Wiatr w nocy osłabnie, co sprzyjać będzie wzrostowi stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Z kolei za dnia wiatr najpierw słaby, popołudniu narastający. Pojawią się również opady śniegu, które lokalnie mogą być intensywnie. Wiele wskazuje bowiem na piątkowy i sobotni efekt morza w akwenie Bałtyku, oraz nad Pomorzem.