Masy pyłu saharyjskiego nad Europą!

Żółtawe zamglenie w basenie Morza Egejskiego. Fot. Skyline Webcams

Żółtawe, suche zamglenie towarzyszyło w niedzielny poranek mieszkańcom Grecji. Rzadko spotykane na taką skalę zjawisko, ponownie pojawi się w czwartek.

Odcięty układ niżowy, który w sobotę i niedzielę ulokował się nad centralną częścią Morza Śródziemnego, spowodował wystąpienie silnego, ciepłego i suchego wiatru, zwanego Scirocco. Występuje on zazwyczaj wiosną, choć czasami pojawia się też zimą. Niesie on ze sobą znaczne ilości pyłu z Sahary, ale rzadko zdarza się, aby powodował on znaczne zamglenia.

Do takiego właśnie, silnego napływu suchej, bogatej w pył saharyjski masy powietrza, doszło w nocy z soboty na niedzielę (17/18.03.) nad wschodnią częścią Morza Śródziemnego. Znaczne ilości pyłu zmniejszyły widoczność najpierw nad kontynentalną częścią Grecji, Peloponezem i Morzem Jońskim, a w godzinach popołudniowych także nad Morzem Egejskim, Kretą i Cykladami. Kolejny, poniedziałkowy napływ był już słabszy, ale również spowodował zażółcenie się nieba, oraz mglisty, krwistoczerwony zachód słońca.

Prognozowane stężenie pyłu saharyjskiego nad Europą. Źródło: model WRF-Chem NOA/IERSD

W czwartek ma nastąpić kolejny, równie silny napływ pyły saharyjskiego, tym razem nad Kretą, Cykladami i południem Peloponezu.

Podobne zjawisko, choć na znacznie mniejszą skalę, mogliśmy obserwować również nad Polską w październiku 2017 roku. Huragan Ofelia, oraz potężny wyż nad Europą, stworzyły korytarz dla ciepłego powietrza znad Sahary, bogatego w pył. Co więcej, szalejące na Półwyspie Iberyjskim pożary, dostarczyły jeszcze większą ilość pyłów do troposfery, przez co niebo było zasnute brudnożółtą mgłą, a zachody słońca były krwistoczerwone.