Marznąca mgła i szadź – zimowe piękno na Pomorzu!

Po mglistej i mroźnej nocy, w wielu rejonach Pomorza pojawiła się warstwa białej, mroźnej pierzyny na drzewach, czy krzakach. Marznąca mgła osadziła szadź, która bezdyskusyjnie dodaje zimie uroku.

Szadź powstaje podczas mgły przy ujemnych temperaturach. W czasie nocnych spadków temperatury, przy dużej wilgotności powietrza, temperatura czasami zrównuje się z temperaturą punktu rosy, czyli wartością temperatury przy stałej ilości wilgoci w powietrzu i ciśnieniu, przy której następuje kondensacja pary wodnej. Mówimy wówczas o dużej wilgotności powietrza i często zamgleniu, a przy spadku widzialności poziomej poniżej 1000 metrów, także i o mgle.

Przy mgle marznącej, przechłodzone kropelki wody zamarzają po opadnięciu na jakiś obiekt, typu gałęzie drzew, czy linie energetyczne. Ponieważ jest ich w powietrzu bardzo dużo, łączą się w większe kryształki, podobne nieco do płatków śniegu, tyle że przyklejonych do jakiegoś obiektu. Najczęściej powstaje na ostrych krawędziach, takich jak gałęzie, źdźbła trawy, czy siatka od ogrodzenia. Choć wygląda malowniczo, to jej duża ilość może łamać gałęzie i uszkadzać linie energetyczne. Od szronu różni ja to, że szadź nie wytwarza igiełek lodowych, a szron praktycznie zawsze. Również mechanizm powstawania obu zjawisk jest inny.

Podzielcie się z nami swoimi zdjęciami dzisiejszej szadzi na Pomorzu! Przysyłajcie je na naszym Fanpage, lub poprzez maila: biuro@meteo.pomorze.pl