Lewitujący lód pod Piłą!

Wiszący lód koło wsi Kaczory. Fot. Rada Sołecka Kaczory

Jedno nietypowe zjawisko przyrodnicze spowodowało kolejne. Po pojawieniu się nowego jeziora na terenie wsi Kaczory koło Piły, teraz w lesie można znaleźć… wiszący lód! I nie są to sople, a całe, grube tafle o powierzchni nawet kilku metrów kwadratowych!

Jezioro Żabostowo to okresowy zbiornik wodny niedaleko wsi Kaczory w Wielkopolsce. Raz na kilkanaście lat, sąsiedni akwen – jezioro Kopcze, wylewa, zazwyczaj wiosną. Masy wody spływają doliną i zbierają się w niewielkim zagłębieniu, tworząc głębokie na około metr jezioro w środku lasu. Zarówno jezioro, jak i zasilająca je rzeka pojawiają się tak rzadko, że nie są oznaczone na mapach. Po raz ostatni pojawiły się w 2001 roku, a wcześniej w 1987.

W tym roku Jezioro Kopcze wylało zimą. Ujemne temperatury spowodowały zamarznięcie tafli leśnego zbiornika, z którego stopniowo uchodziła woda. Ponieważ tempo zamarzania była bardzo szybkie, zanim zbiornik się opróżnił, tafla lodu miała już kilka-kilkanaście centymetrów grubości. To wystarczyło, by w wielu miejscach między drzewami zawisły lodowe płyty o powierzchni nawet kilku metrów kwadratowych! Jak stwierdził Andrzej Rybiński, członek rady sołeckiej we wsi Kaczory w rozmowie z portalem Gazeta.pl, nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętają takiej sytuacji. Po raz pierwszy jezioro wylało zimą, przed roztopami.

Choć zapewne formacje znikną za kilka dni, to las wygląda teraz jak nie z tego świata.

Wiszący lód koło wsi Kaczory. Fot. Rada Sołecka Kaczory