Jest szansa na koniec kilkumiesięcznej suszy!

Znaczny niedobór opadów trwa już dobrych kilka miesięcy – od początku marca, a uwzględniając okres zimowy – od lutego. Brak wystarczającej ilości opadów spowodował intensywną i rozległą suszę glebową. Doprowadziło to do sporych strat w uprawach wielu roślin.

Czerwone słupki – dane zebrane przez naszą stację pomiarową w Lniskach; Szare słupki – średnie opady miesięczne dla Gdańska (średnia z lat 1981-2010), dane IMGW.

W marcu zanotowaliśmy 73,5% średniej sumy miesięcznej. Kwiecień przedstawia się znacznie lepiej: 95%, jednak to tylko pozory. Większość deszczówki wygenerowały krótkotrwałe, lecz intensywne burze. Maj przyniósł jedynie 18,1% średniej sumy opadów. W czerwcu było jeszcze gorzej: 10,5%.

Na szczęście jest szansa na poprawę sytuacji w glebie…

W poniedziałek na teren Niemiec wkroczył nurkujący z północy niż Gislinde. Od wczoraj prawie stacjonarne centrum niżu znajduje się nad wschodnimi Niemcami. Po jego wschodniej stronie (m.in. nad Polskę) zaciągane jest ciepłe, niestabilne i zasobne w wilgoć powietrze z rejonu półwyspu Apenińskiego i Bałkańskiego. W czwartek niż przejdzie nad północną Polską przynosząc opady deszczu i burze. W piątek przemieści się nad Litwę, co będzie skutkować ochłodzeniem w północnej Polsce. Nadal będzie padać i grzmieć. W sobotę Gislinde znajdzie się nad Białorusią, a w niedzielę nad zachodnią Ukrainą, przynosząc m.in. na Pomorzu napływ rześkiej masy powietrza z północy, z którą wędrować będą liczne chmury, również te deszczowe.

Przewidywana przez model GFS suma opadowa na okres: 11. lipca (godz. 00:00 UTC) – 16. lipca (godz. 00:00 UTC). Prawdopodobieństwo około 50%.

Przewidywana przez Globalny Model Synoptyczny GFS suma opadu na Pomorzu od dziś (środy) do końca niedzieli ma wynieść od 20-30 mm na wybrzeżu do 70-80 mm w rejonie Czarnej Wody, Czersku, Chojnic i Człuchowa.

Prognozy długoterminowe sugerują, że mokra aura nie zakończy się wraz z oddaleniem się niżu Gislinde. Jest szansa na utworzenie się quasi-stacjonarnego niżu na zachodnich krańcach Rosji, który miałby do północnej Polski regularnie dostarczać opady i burze.

Przewidywana przez model GFS suma opadowa na okres: 11. lipca (godz. 00:00 UTC) – 21. lipca (godz. 00:00 UTC). Prawdopodobieństwo około 10%.

Czy faktycznie do 20. lipca na Kaszubach spadnie aż 140-160 mm deszczu? Przekonamy się wkrótce.