Falcon Heavy – start we wtorek o 19:30!

Falcon Heavy na stanowisku startowym LC-39A. Fot. AstroNET/SpaceX

Portal Spacex.com.pl informuje, że start rakiety Falcon Heavy nastąpi we wtorek, 6. lutego o 19:30 czasu polskiego z platformy startowej 39A na Przylądku Canaveral. Znamy również dodatkowe szczegóły odnośnie samej misji.

Najsilniejsza obecnie dostępna rakieta – Falcon Heavy, najnowsze dziecko firmy SpaceX wystartuje już za kilka dni. W piątek (2.02.) firma otrzymała licencję startową od FAA z datą 6. lutego. Ładunek rakiety opisano w niej jako „zmodyfikowana Tesla Roadster (masa testowa)”, która ma zostać wystrzelona na orbitę hiperboliczną w stosunku do Ziemi, czyli poza jej obszar oddziaływania grawitacyjnego. Oznacza to, że plany Elona Muska odnośnie wysłania samochodu na orbitę heliocentryczną, która w swoim aphelium przebiegać będzie blisko Marsa, zostały właśnie zatwierdzone. Czekamy jeszcze na potwierdzenie nadawania Space Oddity Davida Bowiego podczas lotu.

Wiemy również, że boczne boostery nie będą lądować jednocześnie. Było to do przewidzenia, jednak jest już oficjalne potwierdzenie. Ich separacja nastąpi oczywiście jednocześnie, jednak jeden z nich będzie opadał nieco dłużej. Wszystko to za sprawą późniejszego o kilkanaście sekund manewru hamującego (boostback burn). Lądowania w kilkunastosekundowym odstępie czasowym zapobiegną zaburzeniom trajektorii boosterów na skutek wpadnięcia w strugę gazów wylotowych, lub ze strony fali uderzeniowej.

Użyte w tej misji boczne boostery mają już za sobą loty w kosmos. Pierwszy wykonał lot zaopatrzeniowy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji CRS-9, natomiast drugi wyniósł satelitę THAICOM-8. Główny booster z kolei jest nowy z powodu konieczności dostosowania konstrukcji do roli środkowego stopnia rakiety Falcon Heavy. Boczne boostery wylądują po odłączeniu na platformach LZ-1 i LZ-2 na Cape Canaveral, z kolei główny stopień na barce Of Course I Still Love You, czekającej na Atlantyku. Człon drugi z kolei dokończy manewr wejścia na orbitę, po czym uruchomi się ponownie i wyśle ładunek na planowaną orbitę.

Dodaj komentarz