Dwie nowe stacje na Pomorzu!

Choć działają od zeszłego roku, to od dzisiaj możecie na bieżąco śledzić z nich dane! Nasze punkty pomiarowe w Lniskach i w Wyczechowie, oba w powiecie kartuskim, udostępniają już swoje dane obserwacyjne na naszej stronie!

Stacja w Wyczechowie działa od 29. czerwca 2017 roku i udostępnia swoje dane przez sieć społecznościową Wunderground jako ISOMONIN3. Należy do biura prognoz w Kościerzynie, oraz do Meteo Kaszuby (obecnie Ostrzeżenia Meteo Kaszuby). Lniska z kolei działają w Wunderground jako IUKOWO6 od 22. lutego, a niezależnie od 23. października 2017. Należy do Biura Prognoz w Żukowie i do Pomorskiego Obserwatorium Burzowego w Lniskach. Obie stacje dokonują pomiarów temperatury, ciśnienia, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru, oraz sumy opadów co pięć minut.

Stacja w Lniskach oparta jest o drewnianą klatkę meteorologiczną, wewnątrz której umieszczono czujniki temperatury i wilgotności, oraz analogowy barometr, termometr i higrometr. Działa tam również drugi czujnik elektroniczny, z którego dane nie są udostępniane. Dodatkowo przy stacji działa analogowy deszczomierz. Stacja w Wyczechowie to podstawowy wariant stacji WS1080, bez drewnianej klatki.

Dane z obu punktów możecie sprawdzić w zakładce Dane Nowcastingowe w podstronach Lniska i Wyczechowo, powiązanych ze stroną Dane Pomiarowe.